Да излъжеш някого в лицето това е чиста порция наглост. Да излъжеш в писмо случва се доста по-често, но да излъжеш някого в е-мейл тук определено падат всички задръжки.

Очевидно в имейлите се лъже повече, отколкото в традиционните писма, според ново американско проучване. Учените изтъкват в доклада си, че тази свобода да лъжем в електронната поща често е свързана с това, че не познаваме толкова добре човека, на когото пишем, или бихме влезли само в работни взаимоотношения с него.
Люба Белкин от Университета Лехай в Пенсилвания обяснява, че тази тема се повдига, тъй като предприятия и фирми все по-често използват електронната комуникация и когато получава имейл, човек не може да улови невербални сигнали от отсрещната страна. А в един организационен контекст често остава място за недоразумения, и както се забелязва в направеното проучване и за съмнения и лъжи.
В дадения експеримент всеки човек получил по 89 долара, които трябвало да сподели с човек от друга група. Вторият човек знаел само, че става въпрос за сума между 5 и 100 долара. Хората можели да използват два варианта да кажат на своя партньор каква сума са получили и по колко пари ще си разделят пишейки писмо на хартия, или по мейл. Оказало се, че 92 процента от хората, използвали електронния път, са излъгали. При пишещите традиционно писмо този процент бил едва 64.
Според Белкин, трябва да е ясно, че и при двата вида съобщение, става дума за писмен текст. В противовес с директното общуване, при което сигналите за лъжа като изчервяване или нервничене, могат лесно да бъдат разпознати, писмените лъжи са много по-трудни за откриване.
В следващо проучване, в което участващите се познавали повече, се оказало, че способността да се лъже намалява рязко, когато човек познава лично този, на когото пише. Но и това проучване доказало, че пишещите имейли лъжат повече от останалите.

Текст: Любена Антонова

Тагове: