За някои животни скоро започва зимния сън. Но и хората носят ген и хормон на зимния сън в тялото си.
Естествено, не става дума за пълно съотвествие, но учени установиха прилики между зимния сън и болестта на Алцхаймер.

Дните стават по-къси и температурите падат. За някои животни като мечките, с настъпването на зимния сезон започва и зимният сън.
Преди всичко става дума за малки животни или такива, които се намират под голям екологичен стрес. Зимният сън помага за това, времето с най-голям недостиг на храна, да бъде преживяно по най-добрия начин. Затова и телесната температура в това състояния пада, а дишането се забавя, като се образуват повече мастни натрупвания в тялото.

Наскоро учени откриха нов ген, който може да накара муха да заспи.
Той се нарича couch potato и се образува в мозъка на мухите. Колко е важен този ген, показва наблюдение върху един мутирал такъв. Ако той бъде загубен, мухите умират.

Вече е установено, че много живи същества, сред които и хората, притежават ген за зимния сън. "Естествено, не можем да говорим за пълно съответствие с животинския.", твърди Герхард Хелдмайер, от Института в Марбург, Германия.
Няма ясни генетически основания за обмяна на хормони, които са свързани със зимния сън.

Освен това е малко познат фактът какво събужда животните от зимния им сън. Хората предполагат, че биологичният часовник на животните предопределя времето за събуждане.
Но сега се смята, че по време на съня, в никакъв случай не се осъществява обмяна на хормони, тъй че изглежда този биологичен часовник не е активен.
Според Хелдмайер все още не е ясно какъв е този вътрешен процес, който кара животните да се събудят след шест или седем месеца.
Освен това, вече е ясно, че самият процес е породен от вътрешни функции, а не от смяната на сезоните например.

Специалистите се надяват, че ще могат да използват механизмите на зимния сън и в медицината.
Например, в случай на инцидент да може да бъде предизвикано състояние, подобно на това на зимен сън и по този начин да бъде увеличен шансът за спасение на пациента.
Освен това се наблюдава и прилика между този хормон и болестта на Алцхаймер, тъй като по време на зимния сън също се наблюдава разпадане на връзките от синапси.

Текст: Любена Антонова

Тагове: