Клинически изпитания на ваксина срещу рака на кожата могат да започнат още следващата година, а тя ще бъде напълно готова за употреба до 5-10 години. Това заяви австралийският учен Йън Фрейзър, който участва и в създаването на ваксината за рака на шийката на матката.

Той представи резултатите от изследването си на конгрес в Бризбейн. Фрейзър обяви, че тестовете върху животни са преминали успешно и изпитанието върху доброволци ще започне през 2009 година.

Новата ваксина противодейства на папилома вируса, който може да предизвика превръщането на клетките на кожата в ракови. По-рано учени установиха, че този вирус провокира развитието на рака на шийката на матката. За това откритие германецът Харалд цур Хаузен получи Нобелова награда тази година.

Професор Фрейзър е колегите му от университета в Куинсленд разработили средство за плоско-клетъчния рак на кожата, който е свързан с папилома вируса. Тази разновидност на рака на кожата е втора по разпространение. За момента е неизвестно дали вирусът е свързан с най-опасната разновидност на рака меланомата.

Разработената ваксина активизира собствената имунна реакция на организма и му помага да се справи с опасния вирус. Учените предупреждават, че ваксината не отменя профилактиката за рак на кожата, от когото в Австралия годишно умират по 1500 човека, припомня РИА.

Тагове: