Ново откритие в израелска пещера разкрива, че сме започнали да използваме активно огъня само преди 350 000 години. Откритията на универиситета в Хайфа са публикувани в Journal of Human Evolution.
Най-ранните свидетелства за използване на огън са отпреди над милион години, но контролираната му, ежедневна употреба започва много по-късно. Рон Шимелмиц е ръководител на екип, който изследва праисторически кремъци, открити от други, както и голямо находище от пещерата Табун в Северен Израел. Уникално в нея е, че е обект с голяма продължителност – постоянно обитавана е в продължение на поне 500 хиляди години. Кремъкът на някои слоеве показва следи от излагане на огън – има характерните кръгли вдлъбнатини и пукнатини от удари и е оцветен в черно или червено. Това се отнася за отломъците с възраст до 350 000 години – по-старите не са обгорени и деформирани от употреба.
На базата на тази статистика учените датират „опитомяването“ на огъня между 350 000 и 320 000 години назад във времето. Достатъчно, за да повлияе технологичната еволюция на физиологичната ни – аклиматизация към по-студени региони, увеличение на мозъка и всичко останало, случило се с хомо сапиенс за триста хилядолетия.