Новина, която звучи изключително тревожно е, че на Карибските острови в последно време са изчезнали около 80% от кораловите рифове. Причината за разрушението им според специалистите е неконтролируемият улов на риба, както и промяната в климатичните условия. Учените са уверени, че състоянието на карибските рифове е отражение на угрозата, пред която са изправени коралите по целия свят.

 

В момента, група изследователи има намерение да извърши обширно проучване на карибските корали, което има за цел да покаже къде точно разрушаването има най-големи последствия, както и причините за всеки конкретен случай. Изчезването на коралите уврежда сериозно икономиката на Карибите, където животът на милиони хора зависи от риболова и туризма. Не по-малко важно е, че кораловите рифове са дом за много морски организми и животни – храна за голямата част китове и акули от региона. Съдбата на Големия Бариерен риф в Австралия също е поставен под съмнение

Една от най-големите угрози за съществуването на коралите е глобалното затопляне – дори най-незначителното затопляне на океана довежда до гибелта на полипите, от които се образуват самите коралови рифове. Учените планират да създадат „базова линия“, която в бъдеще време ще им помогне да разберат дали има промяна на ситуацията към по-лошо или по-добро. Места за изучаване на карибските рифове ще станат Белиз, Мексико, Антигуа и Барбуда, Сейнт Лусия, Търкс и Кайкос, Флорида и Бермудите.