Микрофотографията ни позволява да видим по нов начин обикновените неща, екзотичните биологични видове и дори да погледнем различно на самите нас. Но добавете в статичната картина и движение и вашето удивление от кадрите, които ще видите ще се увеличи многократно.
Миналата година компанията Nikon разшири своя традиционен фотоконкурс за микрофотографии с раздел за видео. Ето победителите за 2012 година в него:

 

Първо място:
Олена Каменева, Национален здравен институт САЩ. „Чувство за опасност". Имунният отговор в лимфната жлеза на мишка, провокиран чрез лазер.

 

 

 

Второ място:
Стефан Леополд, Университет Сиракуза САЩ. Сперма на два самеца (зелен и червен) на плодовата муха Drosophila melanogaster се бори за правото да изпълни своите задължения. Подобно явление е широко разпространено в животинския свят и лежи в основата на еволюцията и биоразнообразието.

 

 

 

Трето място:
Нилс Линдстрьом, Университет Единбург Великобритания. Развитие на бъбрек (по-точно metanefrosa) ин-витро в продължение на 4 дни. Флуоресциращите клетки са наченки на уретера („дървото"), като на върха на това „дърво" се индуцират клетки - предшественици на нефроните.

 

 

 

Поощрителни награди:
Катрин Марки, Университет Роджър Уилямс САЩ. Морска раковина Argopecten irradians. Обърнете внимание на неговите яркосини очи на горните и долните крила. Те са необходими за разпознаването на хищниците в играта на светлина и сенки. Вижте как филтрира водата - може да се видят и микроскопичните водорасли, въвлечени с потока вода в неговата паст. По време на снимките не е пострадала нито една раковина.

 

 

 

Поощрителни награди:
Михаел Вебер, Институт по молекулярна клетъчна биология и генетика "Макс Планк" Германия. Клетки на сърдечния мускул на трансгенна рибка зебра изобразени чрез GcaMP - фосфоресциращ калциев индикатор. Може да видим вълната на сърдечната проводимост, преминаваща над сърцето от предсърдието към вентрикулите. Размер на органа около 250 мкм, ритъм - два удара в секунда.

 

 

 

Тагове: