Учени успяха да обяснят еволюцията на самоувереността. Това става ясно от нова статия, публикувана на сайта arXiv.org. До момента науката се затрудняваше да обясни това явление поради трудността в определянето какви еволюционни предимства носи то.
В случая става въпрос не само за разбирането за самоувереността като псиологическа особеност на отделни хора, но и като явление, характерно за цели системи, като например финансови, борсови или обществени.
Самоувереността кара индивидите да предприемат неоправдани рискове, както и да се заемат със задачи, които не са способни да извършат. В резултат е логично такива индивиди да търпят неуспехи по-често отколкото тези, които трезво оценяват своите възможности. Във финансовата сфера например те би трябвало да се разоряват по-често.
В ново изследването по темата обаче учените са установители, че това невинаги е вярно. Според тях сфери, в които самоувереността се явява по-добрата стратегия, са международната политика, интернет бизнесът и банковата сфера. Като цяло те посочват, че това важи и за всички сфери, в които възможната печалба надвишава най-малко два пъти разходите, които трябва да се направят.