Учени успяха да разшифроват ДНК на болен от рак и да проследят генните изменения, довели до заболяването.

Изследователи от университета във Вашингтон, изучавайки клетки на жена, болна от рак на костния мозък, открила 10 генни мутации, които довели до развитието на болестта.
Само две от тези мутации били свързани с предишни заболявания.

Този метод за анализ може да бъде използван при изучаването на други форми рак и да помогне при създаването на по-ефективни лекарства, отбелязва Би Би Си.

Учените изследвали образци на здрави и поразени от рака тъкани на 50-годишна пациентка, която починала, и сравнили тяхната ДНК.
Изяснило се, че 9 от 10 генни изменения присъстват във всяка заразена клетка.

Както и другите ракови заболявания, ракът на кръвотворните клетки в костния мозък възниква заради измененията, които се натрупват в ДНК в продължение на целия живот.
Не се знае много за природата на тези изменения, както и за начина, по който те влияят на биологическите механизми и водят до неконтролируемо нарастване на клетките, което е един от признаците на онкологично заболяване.

Предишните изследвания се състояха в изследване на различни ДНК и търсенето на съвпадения, които биха могли да помогнат при откриването на факторите, повишаващи риска от заболяване.

Учените от Вашингтон анализирали над 3 милиарда образувани от гените химически съединения, които съставляват генома на човека, за да установят кои точно отклонения водят до рак.

Измененията са открити в гените, които отговарят за възпирането на нарастването на туморите, а така също и в гените, свързани с разпространението на рака.
Освен това учените открили генетични отклонения, въздействащи на доставянето на лекарства до клетките, което вероятно повишава съпротивлението на болния организъм срещу лечението.

Изследователите продължават да търсят и други варианти на генни мутации, които могат да окажат влияние върху развитието на коварното заболяване.
Те изучили образци от туморна тъкан на още 187 пациенти, но в тях били открити само част от установените по-рано отклонения.

По думите на ръководителя на проекта Ричард Уилсън, това е свидетелство, че дори само един тип рак има огромно количество генетични вариации.
Учените предполагат, че измененията на генетично ниво стават не едновременно, а последователно, като постепенно превръщат здравите клетки в злокачествени.

Тагове: