Учени от Германия и Нова Зеландия откриха най-горещата вода на планетата.
Температурата на т. нар. свръхкритична течност в хидротермални източници на дъното на Атлантическия океан е 407 градуса по Целзий, съобщава електронното издание ЛентаРу.

При увеличение на налягането и температурата водата преминава от течно в газообразно състояние.
При достигането на определени критични стойности на двата параметъра обаче, водата придобива нови свойства, които не са характерни нито за газовете, нито за течностите.
Веществото в това състояние е по-плътно от газ и за него не важат законите за газовете, но е по-малко плътно от течност и има други свойства.

Свръхкритична течност може да се получи в лабораторни условия, но досега не е откривана в природата.
Изследователите, водени от Андреа Кочински, открила група хидотермални източници в Атлантика южно от екватора, на около 3 километра под морското равнище.
Измервайки температурата на водата, извираща от източника, учените отчели 407 градуса. В кратки моменти след изхвърлянето течността запазвала температура от 464 градуса.

Компютърното моделиране показало, че преди да излезе на повърхността водата в тези източници преминава по пукнатини в морското дъно, които са доста дълбоки и се загряват от магмата.
Те достигат високата температура именно в тези цепнатини, където налягането е 296 атмосфери и преминават в свръхкритично състояние.

Водата в такова състояние отмива метали и други елементи от рудните пластове много по-добре, отколкото в течно.
Едновременно с водата на дъното на океана извират злато, мед, желязо, сяра, манган.
Заради сулфидите (серни соли), които се отлагат около източника, водата и камъните се оцветяван в черен цвят.
Поради това тези хидротермални източници са получили названието черни пушачи.

Тагове: