Неврофизиолози и психолози от Великобритания и САЩ изясниха, че едно от веществата, които участват в предаването на нервни импулси в главния мозък, може да влияе на емоциите и по-точно на поведенческата реакция на несправедливост.

Отдавна се смята, че серотонинът - който е химическо вещество невромедиатор, служещо да предаване на нервни импулси между невроните, е свързан със социалното поведение.
Степента и механизмите на влияние на това вещество върху самоконтрола обаче не са изяснени, отбелязва агенция Новости.

С помощта на специална диета изследователите намалили нивото на серотонина в мозъка на участниците в експеримента.
След това им предложили да участват в специална игра, която да установи как хора с нисък серотонин реагират на нечестно поведение.

Единият играч предлагал на друг начин да си разделят парична сума. Ако партньорът се съгласи, двамата получават пари, в съответствие с предложението. Но ако офертата бъде отхвърлена като несправедлива, никой от играчите не получава пари.

Експериментът установил, че при намалено ниво на серотонин случаите на отхвърляне на несправедливи предложения достигат до 80%.
Резултатите ни показват, че серотонинът играе важна роля при взимането на решения, водещи до агресивни реакции.
Промяната в храненето и стреса водят до колебания в нивото на серотонина, което може да влияе на процесите на взимане на решения, коментира един от авторите на изследването, Моли Крокет от Кеймбридж.

Изследването показва също, че повечето хора могат да станат агресивни, когато изпитват глад: някои важни аминокиселини, необходими за изработването на серотонин, проникват в организма само с храната.

Работата на учените може да бъде важна стъпка в изучаването на психическите заболявания, най-вече маниакалните депресии, реактивните и психотичните разстройства.

Тагове: