Причината, че нервните клетки не се възстановяват, се крие в особени вещества, забавящи растежа, които се намират във вътрешността на клетката.
Това сочат изследванията на учени от Детската болница в Бостън, съобщава електронното издание Сайънс дейли.

Всички досегашни опити да се изолират молекулите инхибитори (вещества, които спират или потискат процес или функция, б. ред.) от заобикалящото невроните пространство са имали незначителен ефект на възстановителните процеси.
Ето защо днес няма метод за лечение на травмите на гръбначния и главния мозък, отбелязва Жиганг Хе, професор по неврология и водещ автор на изследването.

Знаем, че клетките спират да растат при завършване на цикъла на развитие; за това отговаря особен генетичен механизъм, обяснява проф. Хе.
Хрумна ни, че на този принцип става и блокирането на възстановяването на невроните сред травма.
Ферментът mTOR, който управлява растежа и е активен в началните етапи на формирането на клетката, но след това действието му значително отслабва, а при травма то напълно се потиска.

Чрез методите на генното инженерство изследователите изолирали от мозъка на лабораторни мишки два основни инхибитора, блокиращи mTOR.
Две седмици по-късно бил повреден механично зрителният нерв на животните, а след още две седмици се оказало, че около 50% от повредените неврони са оцелели (в обикновени условия този показател и около 20%).
Освен това при 10% от мутиралите мишки аксоните забележимо регенерирали.

Проф. Хе отбелязва, че подобна операция може да се извърши и чрез фармакологични методи.
Надяваме се, че нашите открития ще дадат тласък на изследванията на методите на лекарствените въздействия на клетките и другите подходи към проблема с регенерацията на аксоните.

Практическото приложение на тези технологии е в далечното бъдеще. Засега учените не могат да потвърдят дори и дали възстановените аксони биха могли да функционират нормално.

Тагове: