Gallery "4883"
Добавянето на наночастици в мембраните, които пречистват вода, може да удвои ефикасността, заявиха от NanoH2O, новосъздадена компания от Лос Анджелис. С увеличаването на глобалната употреба на прясна вода и ограничените запази, компанията твърди, че новият подход ще направи тази пречистваща технология жизненоважно решение за нарастващия проблем.Обратна осмоза - филтриране на вода през полупропусклива мембрана, за да се пречисти от примеси - се разглежда като най-ефективния начин за обезсоляване на вода. Но е много високо-енергиен и поради това скъп процес, защото водата се прекарва през мембраната под налягане. Ключов начин за намаляване на разходите е да се повиши обемът на преминаващата вода, за същото количество енергия. Но много години подобрения в мембранната технология са свързани в най-добрия случай с увеличаване на размерът им, казва Джеф Грийн, основател и изпълнителен директор на компанията.
NanoH20 са открили, че прибавянето на пропускливи наночастици към мембраните, може драстично да увеличи ефикасността с която водата се филтрира. "При същото налягане, преминава двойно повече вода", казва Грийн. В едно обезсоляващо съоръжение, тази пропускливост би намалила енергийните изисквания с 20 процента или би увеличила производството на вода с 70% за същата цена, добавя той.
Друго ключово преимущество, казва Грийн, е че наночастиците, разработени от NanoH2O, са триизмерни порести структури. Това означава, че за разлика от други пропускливи материали, които са изследвани, при тези няма нужда от притеснение от това как са ориентирани в мембраната, за да пропускат вода.
Новият подход също така е близък и съвместим със съществуващите производствени процеси, казва Грийн, добавайки само 5% към цената за производство на мембраните.
NanoH2O провеждат изследванията си от 2005 г. Но в началото на септември, са си осигурили финансиране от 15 милиона долара, за комерсиализиране на технологията. Според Грийн, компанията ще увеличи производството с цел технологията да бъде изведена на пазара до 2010 година.
Текст: Михаил Гужгулов
Коментари (0)