Растенията, растящи в естествени условия, могат в някои ситуации да произвеждат химическото вещество метилов салицилат, което е вид обезболяващо средство.
Това са установили биолози от американския Национален център за атмосферни изследвания, съобщава електронното издание CyberSecurity.

Метиловият салицилат се използва за различни обезболяващи за външна употреба.
До момента изработването на това вещество не е наблюдавано при растения, но от миналата година няколко плантации с гръцки орех в Калифорния започнаха да произвеждат съединението.
Биолозите са убедени, че с негова помощ растенията се опитват да се борят с промишленото замърсяване и смога в атмосферата.

Метиловият салицилат е открит чрез системата за мониторинг на летливи органични съединения, която следи вътрешното състояние на растенията.
Освен това учените открили, че растенията са способни да регулират производството на веществото при настъпване на критични ситуации рязка промяна в температурата, нарастване на нивото на СО2, настъпване на суша и т.н.

Тези изводи ни показват, че в екосистемите съществува комуникация между растенията.
Очевидно растенията могат да изработват защитни средства, обменяйки данни чрез атмосферата, коментира Алекс Гюнтер, участник в екипа биолози.

От Центъра за атмосферни изследвания отбелязват, че метиловият салицилат е универсално вещество за редица растения.
От една страна то прави растението по-малко възприемчиво на екстремални фактори, а от друга се предава по въздуха, предупреждавайки за опасност другите растения.

Тагове: