Учени направиха откритието, че растенията усилват своята защита, реагирайки на звука, който издават хранещите се с листата им гъсеници. Проведените по-рано изследвания са доказали, че звукът оказва влияние на развитието на растенията и че те реагират на вятър и докосване. Сега учените от Университета в Мисури са направили и аудио и химичен анализ, изяснявайки, че растенията изработват повече вещества, способни да прогонят вредителите, в отговор на звука, който гъсениците издават, докато похапват от листата им.

 

Експериментите са провели чрез Arabidópsis thaliánaневзрачно растение, явяващо се далечен родственик на зелето, което често се използва в биологичните изследвания. С помощта на неголяма светоотразяваща пластинка, закрепена към листото, учените се успели да измерят неговото преместване при появата на гъсениците. След това изследователите пуснали записа на вибрациите, създадени от хранещите се вредители, на едната група растения (другата била в условията на пълна тишина). Впоследствие станало ясно, че растенията от първата група са произвели по-голямо количество горчиви масла, способни да прогонят гъсениците.

 „Забележително е, че растенията, подложени на въздействието на други вибрации, в това число от вятър и други насекоми, не са показали усилени защитни реакции, казва биологът Рекс Кокфрот, един от участниците в експеримента. - Растенията разполагат с много начини да узнаят за нападението от насекоми, но вибрациите, възникващи по време на хранене, са може би най-бързият начин за усилване на собствената им защита.“