Учени от MIT изясниха как е устроен бетонът на микроскопично ниво. Всички знаем, че бетонът е изкуствен строителен материал, получаван в резултат на формирането и втвърдяването на рационално подбрана и уплътнена смес, състояща се от скрепващо вещество, например цимент, големи и малки пълнители (пясък, чакъл и други) и вода. В редки случаи бетонът може да има в състава си специални добавки, както и изобщо да не съдържа вода.

 

В съвременните градове бетонът се среща на всяка крачка, но въпреки това досега учените не разбираха напълно как сместа работи на микроскопично ниво – въпреки че от него строим огромни конструкции. Досега не бе известно със сигурност дали бетонът се явява еднороден материал като метала или камъка, или е съвкупност от частиците, които са много плътно свързани помежду си. 

В основата си бетонът се произвежда чрез смесване на цимент, пясък, чакъл и вода, както и някои добавки – пластификатори, хидрофобизатори и др. Въпреки че строителният материал се състои от отделни частици, тяхното разпределение по размери се оказва изградено по такъв начин, че всеки отделен промеждутък между големите частици е задължително запълнен с малки. Независимо от размера на парчето бетон винаги се намират частици с необходимия размер, които плътно да запълнят всички празнини в него. Така че бетонът може да се разглежда наистина като единен материал. Но има едно "но". При всичко това бетонът притежава подвижност, която му позволява да се преструктурира в потенциално по-съвършена конструкция. Това явление с времето може да доведе до пълзене на бетона, но затова разбирането на микроскопичната му структура ще позволи на строителите да измислят смеси, изхождайки от необходимите параметри – твърдост, еластичност, здравина и дълготрайност.