Сахара се е превърнала в най-голямата и гореща пустиня на планетата преди около 2700 години, в резултат на много бавна промяна в климата.
Това твърди Стефан Креплин от Института по доисторическа геология при Университета в Кьолн, ръководител на международен екип от учени.

Досега се смяташе, че измененията на климата са били много резки и са настъпили за относително кратък период, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Според резултатите от изследването преди 6000 години Сахара е била зелена, там са растели дървета и е имало много езера. Този огромен район, чиято територия е по-голяма от Австралия, е бил населен.
Учените признават, че по-голямата част от факторите, по които може да се определи в детайли опустяването на Сахара, са безвъзвратно изгубени. Техните изводи обаче се базират на изучаване на геоложките отлагания, извадени от един от най-големите водоеми в района езерото Йоа, намиращо се в северната част на Чад.
Учените направили геохимичен анализ на цветен прашец от дърветата и растенията по границата с пустинята и изследвали останки от водни растителни и животински микроорганизми.

Изследването на екипа от Германия, Канада и САЩ по възстановяването на последните 6000 години на региона на Сахара е публикувано в днешния брой на списание Сайънс.
То опровергава съществуващата теория за превръщането на тази част от Африка в пустиня преди 5500 години и че процесът на опустиняването е отнел само няколко века.

По думите на Стефан Креплин езерото Йоа, дълбоко 26 метра, продължава да се подхранва от подземни водоизточници така, както е било във времената на влажния период на Сахара, който е започнал преди 15 000 години.
Тези източници са в състояние да възстановят 6-метровия слой вода, който се изпарява всяка година от повърхността на езерото.

Тагове: