Текст: Даниела Крантева.


Шахът е една от най-древните игри, която за дългата си история е достигнала огромна популярност в целия свят. И макар все още да има спорове дали той може да бъде спорт, факт е, че голяма част от човечеството го предпочита като занимание за свободното си време, а друга дори като своя професия. Едва ли има някой, който да не знае как изглежда шахматната дъска и фигурите по нея. Вярно е, че в продължение на дългите години съществуване именно тези две съставни части на шахмата са преминали през най-различни модификации на цветове и форми. И точно когато никой не е очаквал да има идея, която да представлява изненада в това отношение тя вече е факт. Става дума за новия уникален стъклен шахматен комплект, разработен от индийката Ясмин Сетхи.

Ясмин и Алиса
Ясмин Сетхи е родена в Индия, която мнозина определят като родина на шахмата. Сега обаче тя живее в Лондон, понеже, като човек на изкуството, има страст към музеите, а в британската столица те са повече от 240. И съвсем логично, културата на тази страна по някакъв начин е повлияла на творчеството на младата жена. Доказателството е неоспоримо съвсем наскоро тя създаде необичаен шахмат, който е вдъхновен от книгата на Луис Карол "Алиса в огледалния свят". И съвсем естествено, изобретението на Ясмин носи името Шахматът на Алиса (Alice chess set).
Основната тема в книгата на Луис Карол е да бъда показана разликата между истинския свят и този, който се крие зад огледалото. Съвсем в синхрон с нея е и идеята на Ясмин Сетхи. В произведението на Луис Карол малката Алиса преминава през огледалото и попада в страна, където всичко е объркано и обратно на това, с което сме свикнали. Пътешествията и приключенията на малкото момиченце в тази фантастична страна приличат точно на шахматна игра, в която влиза и самата героиня - в ролята на една от пешките. Идеята в "Шахмата на Алиса" е подобна на тази от книгата там на пръв поглед всичко изглежда някак неправилно и чудато. Шахматните фигури, когато не са поставени на дъската, представляват еднотипни цилиндри с огледална повърхност. Те съвсем не приличат на стандартните фигури и никой не може да разбере какво се крие зад всяка от тях офицер, цар или топ. Когато обаче някоя от тях бъде поставена върху шахматната дъска, огледалната им повърхност магически се превръща в прозрачно стъкло и по този начин разкрива идентичността на шахматната фигура, скрита тайнствено във всеки цилиндър.


Магическа партия шах
Шахът, проектиран от Ясмин Сетхи, наистина изглежда магически. Той е изработен изцяло от стъкло както дъската, така и самите фигури. Както вече споменахме, когато царят, царицата и стъклената им свита не са поставени върху дъската, те представляват празни (на пръв поглед) огледални цилиндри с гладка повърхност. Когато някой от тях обаче попадне на игрално поле, се случва истинската магия. Изведнъж цилиндърът се превръща в изпълнено със съдържание парче от прозрачно стъкло, в чиято вътрешност прозира формата на съответната традиционна фигура от шаха тип "Staunton". Така любителите на тази древна игра, могат да се впуснат в надпревара на тактики и ходове. В момента обаче, в който някоя от фигурите трябва да напусне играта, а оттам и дъската, тя веднага загубва своята традиционна визия и се превръща отново в огледално, непрозрачно парче стъкло.
Самата дизайнерка Ясмин Сетхи твърди, че шахматните фигури нямат никакво значение, докато с тях не започне да се играе. Когато те бъдат снети от дъската, то и пешката, и царицата се оказват равни в това, че сами по себе си не представляват никаква ценност. В този уникален и наистина интересен шах има още една чудатост. И тя е в белия кон. Ако достатъчно задълбочено сте чели произведението на Луис Карол, веднага ще си спомните нещо, което ще ви подскаже в какво се изразява тази чудатост. Става дума за един разговор между Алиса, която тогава е влязла в ролята на пешка, и белия кон в шахматната игра, в която тя попада. Малката приключенка забелязва, че белият кон стои на дъската с главата надолу. Учудена, тя го пита как успява да говори толкова добре, когато е в това положение. Изненадан от въпроса й, белият кон отговаря, че не е важно, къде се намира тялото му и как е разположено то, тъй като умът му никога не престава да работи. Нещо повече - колкото по-ниско е главата му, толкова по-дълбоки са мислите му. Във връзка именно с този разговор белите коне в огледалния шах на Ясмин работят само когато бъдат поставени на обратно т.е. надолу с главата. Ако случайно фигурата бъде обърната с главата нагоре, тя просто не става прозрачна и в нея не се появява никакъв кон.

Тайната на Огледалния свят
Как в действителност се случва магията в Шахмата на Алиса? Когато някоя от фигурите се постави на дъската, между нея и игралното поле се осъществява контакт, който включва осветление, скрито под всяка клетка на повърхността й. Насочен нагоре лъч превръща непрозрачните цилиндри в кристално чиста материя, в която се вижда традиционната фигурка. Как обаче става това? Сетхи е разработила детайлно конструкцията на своя шахмат, като е използвала реално съществуващи, но и доста необичайни материали. Първият от тях се казва LightPoints. Той представлява многослойно безопасно стъкло с пълнеж от поливинилбутирал и с вградени в него светодиоди. В материала не могат да бъдат забелязани никакви видими проводници, тъй като електричеството, насочено към излъчвателя, преминава по мрежа със съвършено прозрачно електропроводно покритие. От LightPoints е изработена дъската за Шахмата на Алиса.
Вторият материал, който е използвала Ясмин Сетхи за своето изобретение, се нарича Mirona. Той също представлява стъкло, което обаче е покрито от двете страни със специален интерференционен слой и притежава някои доста любопитни свойства. Например, ако бъде поставено пред светъл фон, то прилича на обикновено стъкло на прозорец. На тъмен фон обаче то се превръща в същинско огледало. Именно този материал е използвала дизайнерката, за да изработи фигурите, поставяни на шахматната дъска. Фактически те остават непрозрачни и добре отразяващи околния свят, докато към вътрешността им не бъде насочен силен светлинен лъч. Едва тогава огледалното цилиндърче се превръща в стъклена фигурка.

И двата описани материала са продукти на немската компания SCHOTT, която е специализирана в производството на различни видове стъкла. Нейните материали намират много широко приложение и се използват за направата на всякакви съдове и детайли за битова техника, украсяват интериора и фасадите на различни сгради, прилагат се в промишлеността, служат за основа в оптични кабели, лещи, лабораторни мензури и други. Същата немска компания, и по-точно нейният британски отдел, поканила дипломиращата се студентка от колежа по изкуствата "Свети Мартин" Ясмин да намери интересно приложение за техните материали. Дизайнерката изпълнила перфектно своята задача. Единственият минус на целия проект е фактът, че към момента уникалният Шахмат на Алиса все още не се произвежда.

Тагове: