От доста време е модно да се говори за алтернативни източници на енергия, в което разбира се няма нищо лошо. Някои от тях изглеждат добре, но си остават само прототипи, други не струват особено, но за сметка на това могат да се намеря. Е, соларният балон обещава да бъде колаборация между двете - добро решение, което може да види бял свят съвсем скоро.

Джоузев Кори от "Geotectura" се е обединил с инженера от "Technion" Др. Пини Гърфил, за да разработят структура, която да бъде изпълнена с хелий и да бъде направена от материал, който има свойството да събира слънчевата енергия. Тъй като балоните ще се състоят само от тела, които ще бъдат кухи, кабел за снабдяване с хелий и захранващ кабел, проекта се очертава като ниско-струваща система за преобразуване на слънчева енергия в електрическа.

Най-хубавото, е че един или два балона биха могли да покрият изискванията за електроенергия на една къща. Двамата учени вече са построили няколко прототипа, за да направя проучвания. При тях се оказала, че балон с размери от 3 метра може да осигури един киловат енергия, която е еквивалентна на произведената от 7 квадратни метра соларни панели. И най-хубавата част е, че балоните се намират във въздуха и така не се налага да ползваме големи площи за слънчеви панели, които след това стават неизползваеми.

Когато соларните балони станат факт, то се очаква те да струват около 4000 долара, което е повече от два пъти по-малко в сравнение със соларните панели при еднакво количество произведена енергия.

Тагове: