Американски инженери създадоха специална сонда подводница за изследване на морската шир под ледовете на Антарктида. Миниатюрният апарат се е добрал до дълбочините на Морето Рос през цепнатина с диаметър 30 см, заснемайки видео за живота под вечните ледове.

 

Конструирахме нещо средно между сонда и океански морски съд“, разказва ръководителят на проекта Icefin (Ледена перка) Бритни Шмит. Аналогична технология ще бъде използвана за търсене на живот на други небесни тела, покрити с дебел пласт лед, например Европа – спътникът на Юпитер.
Групата учени и инженери от Технологичния институт в Джорджия в рамките на Icefin действа на територията на Антарктида, на американската станция „МакМердо“. През декември апаратът бе пуснат през цепнатина под шелфов ледник с дебелина 20 метра, преодолявайки след това още 500 метра вода. При цялата своя компактност, Icefin е снабден с всички необходими прибори за навигация и изучаване на биологичните и хидрологичните процеси. Апаратът може да се потопи на дълбочина километър и половина и да провежда изследвания на морското дъно в рамките на 3 километра. Под леда стандартната GPS навигация не работи, затова сондата използва навигационната система SLAM (едновременна локализация и картографиране, която определя местоположението спрямо релефа на дъното и леда.

 

Записаното от Icefin видео разкрива невиждана подводна картина на морски звезди, анемони и други животни. Освен това сондата може да разкрие как точно океанът влияе на свойствата на леда и обратно.