Някои учени смятат, че компютърните игри провокират насилие. Според други обаче гейм заглавия като Tetris могат да са полезни оръжия в борбата с посттравматичния стрес. Откритието принадлежи на екип от Оксфордския университет. Групата учени е провела няколко любопитни експеримента, които говорят в полза на класическата игра с подреждане на строителни блокчета. Те са изследвали 60 здрави доброволци, като първо са ги подложили на прожекция на сцени с наранявания, кръв, насилие и смърт. Половин час по-късно една част от участниците е трябвало да започнат да играят Tetris, втора – Pop Quiz (викторина с въпроси), а трета – да не правят нищо. След десетина минути джиткане се оказало, че хората в Tetris групата имат внезапни и неканени спомени за ужасяващия филм доста по-рядко, отколкото всички останали. По-късно експериментът бил повторен с нова група от 78 доброволци, които обаче направили 4-часова пауза между прожекцията и играта. Резултатите били същите като при първия опит.

 

Според екипа зад изследването медитативни игри като Tetris, които залагат на визуални умения и умения за ориентиране в пространството, могат да послужат в борбата със стреса. Тъй като те ангажират визуалния център в мозъка, те пречат и на неканените образи на спомените за ужасяващи случки. Това обаче не важи за викторините, защото те изискват от играча да се рови из познанията си и да залага на логиката.

 

Резултатите от изследването са публикувани в журнала PLoSONE. То допълва данните, публикувани в началото на миналата година за свойствата на Tetris като посттравматична терапия.

 

Тагове: