Химици предложиха метод за защита картините на Ван Гог, Гоген, Сезан и някои други художници от XIX и XX век от загуба на цветовете, в частност - жълтото.
В работите си Ван Гог, както и другите художници са използвали хромова жълта боя. Този цвят е най-податлив на остаряване. По-рано химиците са установили, че причина за това се явява възстановяването на шествалентния хром в състава на боята до тривалентен. Сега, провеждайки серия лабораторни опити с боя, аналогична на тази, която е използвал Ван Гог, учените са установили, че хромовото жълто потъмнява особено бързо, ако в състава му има сулфатни соли. Процесът е особено активен под въздействието на синя и ултравиолетова светлина. По този начин за защита на платната учените предлагат предпазването им именно от такива лъчения.
През септември 2012 групата химици публикуваха резултатите от изследването си върху сивата плака, която започна да се появява на картините на Винсент Ван Гог, забелязана най-ясно върху жълтите цветове в картината „Цветя в синя ваза". В тази творба е използвано кадмиево жълто.
Както се оказало, плаката е в резултат на реакцията между лака, с който е било покрито платното, и кадмиевия оксалат в боята. Още тогава бе оповестено, че новите резултати ще помогнат за намиране на най-добрия метод за съхранение на картината „Цветя в синя ваза".