Група учени от различни страни след 5-годишно изследване, състави ново еволюционно дърво на птиците.

Анализирайки ДНК на повече от 150 вида, авторите заключават, че е необходимо да се преразгледат някои традиционни еволюционни взаимоотношения.

За обекти на изследването си учените избрали 169 от най-разпространените видове, които представят всички основни групи птици.
Те сравнили последователностите на ДНК в 19 различни участъка на хромозомите и въз основа на получените данни установили еволюционните взаимоотношения.
Изследователите смятат, че някои положения в систематизирането на птиците трябва да се променят. Съответно, е необходимо да се преразгледа последователността на еволюционните събития.

Анализът на ДНК показал, че птиците са се приспособявали към конкретни условия на обитание на няколко пъти.
Например птиците, живеещи във водата гмурец (на лявата сн.) и фламинго, не са еволюирали от една обща прагрупа. Също така не са открити общи предци при птиците, обитаващи сушата гълъби, кукувици.

Учените установили, че различните птици, живеещи по определен ритъм например хищните птици или тези, които водят нощен начин на живот, достигнали до него независимо едни от други. Така соколите, ястребите и орлите не са близки родственици: на еволюционното дърво соколът се намира по-близо до папагала, отколкото до орела, а ястребът е съществено по-близо до кълвача и совата.

Птиците са много разнородна група, класификацията на която е съпроводена с доста трудности.
По думите на един от авторите на изследването, Сушма Реди, от американския Полеви музей по естествена история, създаденото грубо еволюционно дърво може да помогне при изучаването на причините за огромното разнообразие и да облекчи задачата на систематиците.

Тагове: