Учени от Чикагския университет (UChigaco) случайно са създали изцяло нов тип стъкло. Досега, стъкло е било дефинирано от своята случайност - то е аморфно и без определен ред. Учените са успели да създадат изцяло нов вид стъкло, чиято структура е подредена, а не произволна. Това може да доведе до по-ефективни устройства в бъдеще.

Новият тип стъкло (показан по-горе) е създадено от професор Хуан де Пабло и "група от експериментатори" от Университета на Уисконсин водени от Марк Едигер. Колективната група от изследователи са създали стъклото чрез изпарение на големи органични молекули в условия на вакуум. След това тези молекули са наслоени бавно върху неуточнен субстрат, докато веществото е станало достатъчно дебело за анализиране.

Субстанцията е била анализирана чрез спектроскопска елипсометрия, за да се види как лазерното излъчване и светлината взаимодействат с нея. Наслоявайки слой по слой учените са успели да „хванат“ молекулите в оригиналната им подредба. Използвани са различни температури за създаване на новия тип стъкло.

Според UChicago, промяната на оптичните свойства на стъклата е "значителен" пробив, който може да се окаже от полза за бъдещи продукти, включително слънчеви клетки, светодиоди и оптично влакна.

 

Прочетете още: Стъклена боя защитава от въздействието на околната среда