Не срещаме често понятията мода и здравеопазване в едно изречение, но ризи, които преглеждат здравните функции на тялото са един от възможните видове дрехи, взети под внимание в надигащата се индустрия за умни тъкани. Този пазар е оценяван на 300 милиона долара, с растеж от 20% на година.

"Умни" тъкани е общо понятие, дадено на всякакви материали, включващи електроника. Вече съществуват много интересни примери в тази технология от материали, които автоматично променят пропускливостта си, отчитайки вътрешната и външната температура, до дрехи, използващи отрицателно заредени електромагнитни полета за подобряване на кислородния обмен в мускулите през кръвоносната система. Но най-обещаващите проекти са в сферата на здравеопазването и сигурността.

За да развие огромния потенциал в тази област Европейския съюз формира изследователски отдел познат като SFIT (Smart Textiles and Intelligent Fabrics) или Умни текстилни изделия и интелигентни тъкани. SFIT ще обедини различните проекти за умни тъкани, включващи Context, Proetex, Sweet, Stella, Ofseth, Biotex и Clevertex.

Проектът Context използва тъкани с вградени сензори, които не изискват директен телесен контакт. Проектът спазва същите принципи за създаването на колан, който да следи сърдечния ритъм на бебе в корема на майка си.

Проектът Proetex работи по цялостно оборудване за пожарникари с жилетки, якета, колани и дори обувки, които да включват сензори, следящи множество фактори, касаещи огнеборците като местоположението, телесната температура, дихателния и сърдечния ритъм, външната температура, токсични нива и др.

Проектите Stella и Sweet разработват гъвкава електроника с възможност за изпиране.

Ofseth изследва оптични тъкани и тяхната способност да действат като сензор.

Проектът Biotex включва серии от сензори разработени за анализ на телесната пот. Йонни сензори измерват нивата на калий и хлорид, pH сензори измерват киселинността, а имуносензори измерват протеините.

"Сформирахме SFIT, защото има много европейски проекти, изследващи различни типове умни тъкани", обяснява Жан Лупрано, координатор на SFIT. "Ние искаме да споделяме опит и да намерим начин да избегнем преоткриването на колелото. Често работата по един проект може да помогне на друг, дори да са в различни области."

Тагове: