Вчера вечерта в Големия адронен колайдер (LHC - Large Hadron Collider) беше пуснат първият сноп протони след аварията в съоръжението миналата есен. Все още обаче не са извършвани сблъсъци на частици, става ясно от Twitter страницата на европейския институт CERN, който е ръководител на проекта.
LHC е най-големият ускорител на частици, създаван от човешка ръка и най-големият проект в сферата на физиката на елементарните частици въобще. Той представлява 27-километров тунел под гр. Женева и околните френски и швейцарски територии, в който учените възнамеряват да засилват снопове частици и да ги сблъскват с много големи скорости.
Сблъсъците ще бъдат засичани и анализирани от четири детектора, най-известният от които е Atlas. Учените очакват благодарение на опитите да си отговорят на редица изключително важни въпроси, като например как се е зародила Вселената, защо частиците имат маса, съществува ли наистина божествената частица Хигс бозон и др.
Първият сноп протони е преминал цялата дължина на 27-километровия тунел по посока на часовниковата стрелка, а съвсем скоро ще бъде пуснат и един сноп в обратна посока. До края на тази година колайдерът ще работи на половин мощност.