Американски биолози за първи път откриха клетки, които вероятно отговарят за едно ново, непознато за нас хората „магнитно чувство“. Всъщност, отдавна е известна удивителната способност на някои животни да се ориентират, дори на огромни разстояния по време на миграцията им, което говори, че те имат в себе си нещо подобно на вграден компас.
Така или иначе, досега не бе известно какви са базовите механизми на това „магнитно чувство“, въпреки откритите, съдържащи желязо магнитни частици, кристализирани в тъканите на някои от тези животни. На науката не бе известен и органът, отговорен за възприемането на тази информация. Тук е мястото да се спомене, че преди три години у пингвините бяха открити неврони, които би трябвало да получават информация от магнитно чувствителни рецептори.
Съвсем наскоро такива рецептори бяха открити, но не у пингвините, а във вид червеи. В тялото на кръглите нематоди Caenorhabditis elegans – много популярен обект за биологични изследване, учените са забелязали нещо подобно на миниатюрни антени, способни да чувстват силовите линии на магнитните полета.
„Има голяма вероятност, същата структура от молекули да се използва и от по-приятни животни като пеперудите и птиците“, казва един от авторите на изследването – Йон Пиърс-Симомура. „Това ни дава възможност някой ден да разберем магнитното чувство.
„По своему, това си беше един вид състезание – у кой вид ще открием за първи път тези рецептори, като спечелването му бе наистина изненада за всички, тъй като изобщо не се предполагаше, че червеите може да усещат магнитното поле на Земята.