Едва ли сте пропуснали една от най-тиражираните през последните няколко дни световни новини – тази за избухването на вулкана с непроизносимо име Eyjafjallajokull в Исландия. Огромния облак прах и вулканична пепел, който той избълва в атмосферата стана причина за отмяна на повечето въздушни полети в северната част на Европейския континент.

Разбира се много хора си задават въпроса – дали наистина нещата са чак толкова драстични или всичко това се дължи чисто и просто на предизвикана от масмедиите паника? В крайна сметка вулкани изригват всеки ден и това до момента не е предизвиквало толкова огромни проблеми.

Оказва се, че нещата всъщност са доста сериозни, тъй като разсеяното в атмосферата гигантско количество пепел се състои основно от вулканични стъкло (познато още като обсидиан), което при попадане в двигателните турбини на самолетите може да предизвика възпламеняване и взрив.

Тъй като обсидиана се топи при температура между 600 и 800 градуса по Целзий, при попадане на голямо количество от него в двигателя на самолета (който при работа се нагрява до 1000 градуса по Целзий), вулканичното стъкло може да се разтопи в течна маса която спира достъпа на въздух и води до ефектна експлозия.

Именно подобен инцидент е сполетял самолет Boeing 747 през 1989г., при който прелитането над вулкан е предизвикало пълно спиране на двигателите, след което машината продължила да лети още само 3.5 километра и то „по инерция”. Въобще гадна работа...

Тагове: