Android навлезе в света на мобилните телефони по начин, който никога няма да забравим – бурно, масивно и настоятелно. Мобилната операционна система на Google в момента се намира на около 80% от смартфоните в света, а това число може съвсем скоро да нарасне. Съмняваме се, че дори и създателите й са вярвали, че след излизането на T-Mobile G1 (HTC Dream) и шест години по-късно отрочето им ще бъде толкова популярно. И тъй като това е най-разпространената операционна система, ето някои интересни факти за нея благодарение на Phonearena.

 

Първоначално Android е била мислена като операционна система за фотоапарати

През 2005 г. Google придобива операционната система на Анди Рубин, който тогава я представя като „решение за телефони с отворен код“. Интересно е, че само година преди този повратен момент, в който неговите усилия, комбинирани с идейните и финансови възможности на Google, ще създадат нещо голямо, операционната система е била мислена за дигитални фотоапарати. Добрата новина е, че Рубин осъзнал, че не това е бъдещето, а то по-скоро принадлежи на смартфоните. Е, все пак системата намери пътя и до дигиталните фотоапарати, тъй като се появи в Samsung Galaxy NX и още няколко модела.

 

Дори големите играчи смятали, че Android не е никаква заплаха

Ако можем да приемем, че създателите на Android не са вярвали, че системата ще постигне подобен успех, трудно ни е да повярваме, че големите играчи толкова лесно са я пренебрегнали.

През 2007 г. Google и партньорите й формират Open Handset Alliance и неформално представят Android като предстояща операционна система, базирана на Linux. Тогава, преди толкова години, когато говорим за технологичния свят, Symbian, BlackBerry, Palm и Windows Mobile властваха в този свят, а Apple точно беше пуснала първия iPhone. Повечето от ръководителите на тези платформи не сметнали, че Android ще бъде сериозен конкурент.

 

 

Говорител на Nokia заявил, че компанията не смята, че Android ще бъде заплаха, а ръководителите на Windows Mobile не разбирали как може да има сериозно въздействие. Но това не е всичко, тъй като човек от Symbian коментирал:

„Съществуваме от девет години, виждали сме множество нови платформи, които трябваше да са заплаха за нас. Приемаме това много сериозно, но ние сме тези с истинските телефони, истинските телефонни платформи и достатъчно приходи, натрупани през годините. Виждали сме няколко опита да се създаде нещо от Linux, но Linux е фрагментиран изначало. Linux не може да се управлява.“ Интересно изказване, нали?

 

Android е най-бързо развиващата се операционна система и технологичен продукт

Според данни, представени през 2013 година, Android е достигнала 1 млрд. активни потребители. Това стана само за 5 години, което я прави най-бързо разрастващата се операционна система. Но това не е всичко, тъй като тя е притежател и на титлата „най-бързо развиващият се технологичен продукт“, тъй като няма нищо друго, което да достигне до подобни темпове на приемственост от потребителите. Само за сравнение – на Apple й бяха нужни почти 6 години, за да може нейната iOS да достигне до 700 млн. потребители. Symbian достигна до 450 млн. за 11 години, а след това... е, след това изчезна.

 

Android е мобилната операционна система, която работи на най-широк тип устройства

Въпреки че Android може да бъде открита най-вече на таблети и смартфони, операционната система работи и на много други продукти – умни часовници, телевизори, дигитални камери, домашни електроуреди, умни очила, автомобили, игрови конзоли и други.

 

 

Всеки може да разработва приложения за Android

За разлика от iOS, където, ако искате да разработвате приложения за операционната система, трябва да плащате по 99 долара всяка година, при Android това може да става безплатно (такива са и правилата при Windows Phone). Ако искате да публикувате създаденото приложение или игра в Google Play, ще трябва да платите такса от 25 долара.

 

Историята на логото на Android

Логото на операционната система (роботчето, известно като bugdroid) се появява през 2007 година. Негов създател е Ирина Блок, дизайнер от Сан Франциско, която вече не работи в Google. Задачата е имала следните изисквания – логото е трябвало да бъде максимално изчистено, но да включва и робот. Вдъхновението на Блок дошло от семплите картинки, които отличават мъжките и дамските тоалетни. Всеки може да използва и променя зеленото роботче по начин, по който му харесва.

Скоро няма да видим сливане между Android и Chrome OS

 

Тагове: