Представете си свят, в който осигуреният достъп до мрежови технологии противоречи на ограниченията на настолните компютри, лаптопите и смартфоните. Бъдеще, в което работим безпроблемно със свързаните системи, услуги, устройства и "неща" в подкрепа на работните практики, образованието и ежедневните взаимодействия.

Докато "Интернет на нещата" (ИН) внушава визия за свързаност за всички неща "по всяко време, на всяко място", реализацията е сложна. Проблемът необходимостта да се работи с различни взаимосвързани и хетерогенни системи, както и специални съображения, необходими за сигурността, неприкосновеността на личния живот и безопасността.

Google се интересува от възможностите, които предоставя ИН за бъдещите продукти и услуги. За да подпомогне развитието на отворените стандарти, улесняването на лекотата на използване и гарантирането на неприкосновеността на личния живот, компанията е в процес на създаване на отворени иновации и научноизследователска програма за ИН. Тя планира да събере една общност от учени и експерти от Google, с които да се стремят към открита и споделена мисия в тази област.

Като първа стъпка Google обявява открита покана за предложения за научни изследвания за Open Web of Things (OWT):

Изследователите интересуващи се от Expedition Lead Grant следва да изградят екип и да внесат предложение, очертаващо пъря на развитие на проекта - както за техния екип, така и как предлагат да се интегрират свързаните изследванията, които се извършват извън лабораториите.

За индивидуални Project Grants се търсят предложения, свързани с "Интернет на нещата" в следните области. (1) Потребителски интерфейс и разработката на приложения. (2) Защита и сигурност. (3) Системи и протоколи от изследванията.

„Важно е, че сме отворени към нови и нестандартни решения в тези три области - например нови взаимодействия, използваеми модели за сигурност, както и нови подходи за отворени стандарти и еволюцията на протоколите“, пише в официалния блог на Google.

Освен това, за да улеснят практическите изследвания в подкрепа на своята мисия за научни изследвания, компанията планира да осигури на участващите преподаватели достъп до хардуер, софтуер и системи от Google.

„С нетърпение очакваме вашето представяне на 21 Януари 2015 г. Очакваме да изберем предложения през ранната пролет.“ Избраниците ще бъдат поканени за участие в работна среща на Google скоро след това.