Едно от най-големите предимства на Android платформата са огромните възможности за модификация, които тя предлага на потребителите си. Ако обаче току-що сте се сдобили с ново устройство, което работи под управлението на Google операционната система, промяната дори на тапета за основния екран може да ви се стори трудна операция.
Разбира се, нищо не е прекалено сложно, ако знаете как точно да го направите и точно това е целта на този материал: да ви даде някои съвсем базови, първоначални насоки относно модифицирането на външния вид на вашия Android смартфон или таблет.

 

Изберете си нов тапет

Смяната на фона за вашия home screen (основния екран на таблета или телефона ви) всъщност е доста елементарна операция. За целта е достатъчно да натиснете и задържите пръста си върху сензорния дисплей. Ще се появи меню, от което да изберете една от три опции: Галерия (Gallery), Статичен или Анимиран тапет (Wallpaper, Live Wallpaper).
Галерията ви позволява да използвате всяко цифрово изображение, съхранено в паметта на Android устройството, като фон – ваши собствени снимки, тапети свалени от уеб.

Анимираните тапети (Live Wallpapers) са може би най-интересни и позволяват задаване на раздвижени фонове – ефект на водна повърхност например. Огромна колекция такива изображения ще намерите в Google Play (някои, разбира се, са платени). Имайте предвид, че понеже някои анимирани тапети са доста детайлни, 3D и с висока резолюция, те заемат системни ресурси и при хардуерно по-слабите устройства може да доведат до спад в производителността.
Последната опция – тапети (Wallpapers), ви позволява да избирате от предварително записаните в устройството колекции фонове.

 

Папки и преки пътища за достъп (shortcuts)

По подразбиране върху вашия начален екран (home screen) ще има няколко икони за бърз достъп до често използвани апликации, но ако искате да добавите още, това става лесно и бързо с помощта на така наречения app drawer (буквално „чекмедже за приложения”). Просто натиснете и задръжте за по-дълго пръста си върху иконата на приложението, а след това го завлечете и пуснете върху началния екран.
Ако пък искате да комбинирате няколко приложения и да ги съберете в обща папка, просто завлечете и пуснете иконите им една върху друга. Новосъздадената папка ще можете да отворите, като просто я докоснете.
За да премахнете икона или папка от началния екран, задръжте пръста си върху нея, а след това я завлечете и пуснете върху малкия X в горната му част.

Джаджи

Друг елемент, който можете да добавяте и премахвате от началния екран, са така наречените widgets (джаджи). Това са мини приложения, които могат да изпълняват огромен набор от различни функции – от изобразяване съдържанието на входящата кутия на електронната ви поща, през напомняне за важни събития отбелязани в календара ви до постоянно осъвременяваща се информация за прогнозата на времето. Основният източник на джаджи естествено е Google Play, но Android телефонът или таблетът ви със сигурност включват няколко widgets още с изваждането им от кутията.

 

 

За да добавите още джаджи, отворете вашия app drawer и намерете в него Widget tab. Той ще ви даде достъп до списъка с всички налични джаджи, които можете да използвате. За да поставите някоя от тях на началния екран, просто натиснете и задръжте иконата й, а след това я завлечете върху него.
Версия 4.1 (и по-висока) на Android дори ще ви позволи да променяте размера на използваните джаджи. Натиснете и задръжте widget иконата, която се намира върху вашия home screen и чийто размер искате да промените. След това просто влачете в посока увеличение или намаление, за да промените големината й.

 

Алтернативни модификации

Ако искате още по-големи възможности за модификация на външния вид на вашето Android устройство – повече тапети, теми, функции и опции, можете да си свалите и инсталирате алтернативен launcher. За операционната система на Google лънчърите са това, което е Explorer за Windows – основно приложение, което управлява и представлява нейният потребителски интерфейс.
По подразбиране Android включва пет алтернативни лънчъра, но винаги можете да свалите и инсталирате още от Google Play.
Ето кратък списък на някои от най-популярните и актуални от тях.

 

ICS Launcher

Специално създаден за устройства, използващи по-стари версии на Android, ICS Launcher (както подсказва името му) почти изцяло копира интерфейса на Ice Cream Sandwich. Дори лентата за състоянието и оригиналната тема са същите както във версия 4.0.1. Достъпни са и функции като опция за преоразмеряване на джаджите (widgets), по-ефектно реализирани преходи между екраните, поддръжка на анимирани тапети – изобщо всички козметични красоти на Ice Cream Sandwich, но за всяка версия на Android след 2.0.

Можете да го намерите в Google Play

Версия на Android: 2.0 или по-висока
Цена: безплатен

 

 

TSF Shell 3D

Един от многото 3D лънчъри, които са нещо като нова мода в Android средите. Идеята тук е доволно ясна – целта на този интерфейс е да придаде триизмерно излъчване на всичко, което виждате и правите с вашето Android устройство.
Промяната спрямо оригиналния изглед на операционната система е драстична – например тук вместо app drawer имате една-единствена главна страница за управление и достъп до приложенията, плюс още четири, които могат да се модифицират.

 



Всички джаджи (widgets) са изцяло триизмерни и напълно интерактивни, а визуалните екстри са впечатляващи – до степен да объркат или подразнят някой, свикнал с по-спартански интерфейс.
Това, което най-ярко отличава TSF от всички останали лънчъри, са многозадачните му възможности – той позволява извършването на серия операции с едно докосване, като например бързо създаване на множество преки пътища за достъп (shortcuts), светкавично изтриване на групи от апликации, папки и дори опция за каскадно подреждане на групи икони или джаджи така, че да се припокриват, като така се пести място върху вашия home screen.

Можете да го свалите от Google Play

Версия на Android: 2.1 или по-висока
Цена: 25.44 лв.

 

 

ADW Launcher EX

Една от най-популярните алтернативи на оригиналния Android лънчър. Макар че предлага стотици теми, измежду които да избирате, ADW включва и доста гъвкав редактор, с чиято помощ да създавате ваши собствени версии на системните екрани и икони. Лънчърът включва системна лента, върху която да добавяте икони за бърз достъп (до 5 на брой), така че да спестите място върху основния екран (home screen). Ако пет са ви малко, винаги можете да използвате и скритото разширение за лентата и да добавите още.

Можете да го намерите в Google Play

Версия на Android: 1.6 или по-висока
Цена: 4.50 лв.

 

 

GO launcher EX

Този лънчър също се радва на доста солидна популярност. Причината е, че той добавя доста нови функции и възможности към оригиналния Android интерфейс, без при това да го натоварва излишно с визуални екстри.


Това не означава, че GO не предлага опции за модификация – само темите, които се предлагат за него, са хиляди. Можете да създавате и потребителски папки с апликации, да променяте анимациите за преход между екраните на системните менюта, размера на иконите.

Можете да го намерите в Google Play

Версия на Android: 2.0 или по-висока
Цена: безплатен

 

 

Launcher Pro

Акцентът при тази алтернатива не е в изобилието от екстри и визуални прелести – напротив, фокусът е върху простотата и лекотата на използване. Това е и най-силната страна на Launcher Pro. Той комбинира най-добрите функции на класическите Android лънчъри в алтернатива, която е максимално изчистена, оптимизирана, бърза и лесна за работа.
Теми за модификация, разбира се, са налични, и то немалко. Лънчърът предлага още системна лента за бърз достъп до приложения, цели 7 варианта на основния екран (home screen), 2D и 3D версия на app drawer.

Можете да го намерите в Google Play

Версия на Android: 2.0 или по-висока
Цена: безплатен