Какво се крие в душата на човека? Сигурно си мислите, че няма начин да разберем това? Всъщност този въпрос явно не е сложен за съвременните технологии. Находчив, безгрижен, аналитичен – по този начин новото приложение Five Labs може накратко да опише обекта на своето изследване. При това не са необходими никакви анкети, наблюдение или каквито и да са други разследващи мерки.

Анализът дори на най-сложната личност продължава точно 5 секунди, единственото условие е да се осигури на приложението достъп до съществуващ профил във Facebook. Програмата сканира публикациите на потребителя в социалната мрежа и ги съпоставя към йерархичен модел на личността, която се състои от 5 елемента – откритост към нови впечатления, екстравертност, доброжелателност и емоционална стабилност. Приложението Five Labs е ново творение на компанията Five от Сан Франциско.

Иновационната и интересна идея, която е вложена в приложението, може да определи например, че онзи, който често ругае и пише съобщения от рода: „ненавиждам университета“ или „колегите ми отново ми лазят по нервите“ е лидер по скалата на невротизма. Хората, които предоставят в мрежата съобщения от рода на „утре съм в Ню Йорк – елате с мен в музея“ или „търся добър учител по йога“, са от категорията „открити за нови впечатления“. Потребителите, които публично подчертават в социалната мрежа любовта си към братята или сестрите, майката или бащата се считат за екстровертни.

Разбира се, в Мрежата хората често си позволяват повече свобода, отколкото в реалния живот, затова именно там негодуват повече, обсъждат срещите и семейните си проблеми. Най-малкото – приложението Fivе Labs успява да покаже какви мащабни изводи може да се направят на базата на съвсем незначително количество информация. Можете да разгледате и изпробвате приложението от тук: