Според Microsoft, Windows 10 е изцяло нова, коренно различна обновена версия на най-масовата OS в света. Тази, която трябва да промени не само облика, настроенията на потребителите, но и буквално да "обърне играта" в полза на компанията. Дали това обаче наистина ще се случи?
След като имах възможността да поработя няколко седмици с "финалната" (слагам я в кавички умишлено) версия на Windows 10, то донякъде съм готов да споделя с вас впечатленията си. Използвам думата "донякъде" защото определено ще ми е необходимо доста повече време за оценката в дълбочина на всички новости, бъгове, конкретни проблеми и решения.
Бързам да споделя с вас наученото до момента, защото виждам, че много потребители още не могат да се решат - дали да инсталират новата OS, дали тя си струва, от какво да се притесняват или да очакват.
Ще пропусна общите приказки за историята около Windows 10, мненията за провала на 8-цата, очакванията относно "Десетката" и т. н. Хвърлям се направо в конкретика и ще се радвам след това да културно да коментираме плюсовете и минусите.
Инсталацията или по-скоро "The Upgrade!"
Онази малка част от потребителите, които бяха част от Windows Insider програмата, имаха възможност да проследяват хода на развитие на новият Windows, далеч още преди "финалната" версия. Отново пиша думата в кавички, защото искам да наблегна на една от сериозните новости на които Microsoft залагат. Новата политика на компанията е такава, че ще забравим съкращения, като Alfa, Beta, RTM и др. Вече няма да има предварителни алфа, бета версии, нито пък "заводските" RTM (Release to Manifacturing). С появата на Windows 10, Microsoft сменя концепцията за софтуерния продукт, като иска да го превърне по-скоро в услуга (service). Така че купувайки си да речем чисто нов Windows 10, на вас се гарантира непрекъснатото ъпдейтване на операционната система през целият живот на компютъра ви (лаптоп, десктоп и т. н.). Поне това е ясно засега.
Начините да получите новия си Windows, който вярвам вече знаете, че ще бъде напълно безплатен за всички лицензирани потребители на 7, 8 и 8.1, са няколко. Няма да описвам всички, защото повечето от тях са нестандартни, а и в доста случаи - нелегални. Истинският, легален начин по който трябва да направите подмяната на сегашната си OS е просто да инсталирате ъпгрейд версията ВЪРХУ настоящата. Ако самата OS не ви е предложила да направите това след появата на малката бяла иконка вдясно до часовника, то можете да ъпгрейднете и ръчно, ако посетите линка http://www.microsoft.com/bg-bg/windows/windows-10-upgrade.
Бързам да успокоя всички! По време на ъпгрейда ще имате възможност да изберете дали новата версия да запази досегашните ви документи и съвместими програми или да изтрие всичко съществуващо и да подмени системата ви с "чиста версия". Разбира се, препоръчително е според мен да направите именно цялостната подмяна, а да не оставяте остатъци от предишната OS, но все пак изборът е ваш. За по-напредналите важен е и въпроса "Дали мога да направя т. нар. „чиста инсталация“, вместо да надграждам"? Отговорът е: ДА, можете, но първоначално ще трябва да надградите вашият стар Windows, за да може компютърът ви да регистрира своето ID на сървърите на Microsoft. След което имате възможност да изтеглите ISO файл, който да използвате занапред за чистите инсталации.
Към момента разполагате с по-малко от 1 година да направите вашият безплатен ъпгрейд до Windows 10. Преди да пристъпите към действие не е зле да се убедите, че компютърът ви все пак спазва хардуерните изисквания за инсталация. Хубаво е, че изискванията са ако не по-ниски, то поне равни на тези на Windows 8.1. А именно: 1 GHz процесор, 1 GB RAM, 16 GB дисково пространство и графична карта съвместима с DirectX 9. Звучи направо фантастично и наистина е така.
Накратко за версиите
Въпреки, че "Десетката" върви към сферата на услугите, а не към старомодната продажба на нови и нови кутии със софтуер, тя все пак ще има цели СЕДЕМ версии! В това число влизат: леко екзотичната Windows IoT (Internet of Things) специализирана за устройства, като Raspberry Pi, Intel Galileo и др., Windows Mobile (за телефони, таблети), Windows Mobile Enterprise, Windows Home, Windows Pro и Windows Enterprise. Последните две версии са бизнес-ориентирани, като включват най-много възможности и функционалност, различавайки се само по възможността за по-добра интеграция с вътрешните мрежи на големите организации. Домашният потребител спокойно може да използва своята Windows Home за всичко, необходимо за ежедневна работа, стига да не му се налага да я прави част от офисната си среда дистанционно (да използва технологии за отдалечен достъп и др.).
Каквато и версия обаче да използвате, тя гарантирано ще бъде поддържана изцяло до 13 октомври 2020-а година, като 5 години след това ще има разширена поддръжка (само за security ъпдейти). Но дотогава има мноооого, много време.
Не ми се иска да говоря за цената на новия Windows, защото от една страна настоящите лицензирани потребители ще я получат безплатно, а онези, които все пак ще трябва да си я купят няма да бъдат много радостно настроени, след като разберат, че парите с които ще се разделят хич не са малко. Всъщност тук промяна няма, което лично за мен влиза в леко противоречие спрямо бъдещите планове за "услуга", а не за "кутия с ненужно DVD". Да платиш накуп сума от около 360 лв. за Windows 10 Pro, вместо да плащаш далеч по-ниски суми месечно за по-дълъг период време, вече ми се струва архаично. Но това е моето лично мнение, разбира се.
Гореща тема N1 - интерфейсът
Добрите, отдавна очаквани вести вече са факт - множеството потребители, които бяха сериозно объркани и отказваха да работят с доста променения външен вид на Windows 8, сега ще се чувстват в свои води. Windows 10 не изглежда чак толкова отдалечено и неразбираемо, а доста напомня на „Седмица“ с обновени иконки. Отново разполагате с внеслото милиони раздори Start меню, макар и доста променено - вече анимирано, гъвкаво, разтягащо се и динамично, благодарение на плочките - Live tiles, познати още от „Осмицата“.
Краищата на всеки прозорец вече са със значително стеснени рамки (borders), което според мен е много по-приятно и олекотява външния вид. Не вярвам някой от вас да е бил особено влюбен или често да е използвал "голямото" нововъведение от Windows 8 - Charms (иконките появяващи се при плъзгане на мишката по ъглите на екрана). Ако има все пак такива хора, то те ще са леко разочаровани да узнаят, че Charms are DEAD! - вече не съществуват! Разбира се - за добро, както ще се съгласят всички останали.
Charms всъщност са заменени от по-олекотено и близко до логиката на Android, iOS и мобилните системи решение - Action Center. То представлява малка бяла иконка във вид на съобщение, точно до часовника, която променя вида си когато има нещо да "ви съобщи". Просто става бяла. Ако я натиснете, ще видите синтез от най-различна важна информация, която трябва да имате предвид - системни нотификации за инсталирани ъпдейти, различни новини, предупреждения за нефункциониращи елементи на операционната система и др. Освен това в долната и част, точно както сте свикнали да виждате на мобилното си устройство има разположени плочки, които с един клик активират или деактивират множество функции - Bluetooth, Wi-Fi, VPN, Battery Saver, плюс много още други опции, които можете да добавяте и премахвате на тази позиция.
Полезно е... стига да работеше изцяло :). Поне при мен възможността да настройвам Quiet Hours (още една нова екстра) просто липсва. Тези "тихи часове" са възможност да настроите Action Center така, че да спре да ви показва досадни нотификации, смущаващи звуци и т.н. в часовете, които са само за вас - за почивка, релакс, игри. Е, аз не можах да настроя поради някаква причина тези часове (просто не се показват никъде), но съм сигурен, че съвсем скоро Microsoft ще се справи с проблема.
Windows Explorer изглежда до голяма степен като онзи в Windows 8/8.1, ако изключим леко променените и обновени иконки и опростяването на настройките. Той обаче има една полезна новост, която... всъщност не е много нова, а по-скоро е с променено название. Нарича се Quick Access и функцията да можете да "заковавате" там често посещаваните локации от харддиска си, както правите това и с иконките - Pin to Taskbar, Pin to Start. Само че такава функция си имаше и в предишната версия на Windows, като чисто и просто се наричаше Favourites. Нищо де, малко опресняване на имена и иконки не е излишно! :)
Много по-полезната и като че ли наистина нова функция на Windows Explorer се намира в горната му част, вдясно от Quick Access и се нарича Frequent Folders. Както самото име говори - това е зона, в която автоматично се показват често достъпвани файлове и папки, така че когато стартирате да речем на следващия ден Explorer отново, той може да ви улесни в продължаването на работата ви с последните отваряни файлове и местоположения.
Облачната услуга на Microsoft - One Drive също вече е вградена част от Windows Explorer за да улесни удобството за всички, които я използват. Разбира се - можете да я изключите по желание.
Приложенията
Universal Apps са онова, на което компанията възлага големи надежди – за спасяване на „положението“, възникнало след сериозното недоволство сред потребителите от Metro приложенията на Windows 8. Идеята е разработчиците да могат да създават приложението си веднъж, като след това то да работи на всички съвместими устройства – PC, мобилни устройства, конзоли (разбира се на Microsoft), както и на екрани с всякакви размери. Новите приложения се управляват от UAP платформата (Universal App Platform).
Новият начин на употреба на модерните приложения улеснява потребителите особено на PC, защото вече можете да ги отваряте и затваряте по-лесно, както и да ги преоразмерявате! Последното беше сериозен проблем досега.
Специално заради UAP, Microsoft представят с Windows 10 и новия си магазин Windows Store, който е значително обновен, като идеята не е нова и е досущ, като тези на Google и Apple. Подобрена и улеснена е обаче възможността на софтуерните компании и големи организации да добавят и разпространяват своите приложения с магазина на Microsoft.
Вградените в самата OS приложения също са значително подобрени. Новото Photos например е много по-гъвкаво и с повече възможности, спрямо предишното и върши доста повече работа. Mail също е значително по-добър, като по-непретенциозните потребители (например домашните) спокойно могат да разчитат само на него, докато бизнес потребителите все още ще усещат и тук липсата на вграден календар, проследяване на задачи и др. „по-сложни“ функции. За останалите вградени приложения, като Sports, News и т.н. не мисля че има много какво да се каже, освен отново да се оплачем, че нашата родина липсва в списъка на поддържаните откъм новини държави.
Повече за Task View
Старите потребители на Windows са свикнали непрекъснато да използват великата комбинация Alt+TAB за да превъртат активните приложения. В новият Windows дори е добавена специална иконка долу вляво на таскбара, наречена Task View. Натискането и видимо прави същото, каквото и Alt+TAB, но с някои приятни разлики.
Първата е, че използвайки бутона можете лесно да минимизирате и „заковете“ активните приложения в един екран, като да избирате кое да е активно или да „убивате“ някое от тях по желание с един клик на мишката. Това действие наподобява листването и затварянето на приложения при мобилните OS.
По-важната новост обаче, мисля че я споменах по-нагоре, се нарича Multiply Desktop или по-правилното според мен - виртуални десктопи. Натискайки този бутон, освен активните приложения, ще видите долу вдясно и знак за добавяне на нов виртуален (добре, де – Multiply) десктоп. Това е полезна функция, отдавна позната при Unix-базираните OS, която за наша радост най-сетне виждаме вградена и в Windows.
Виртуалните десктопи „приютяват“ приложенията, стартирани само в тях и не позволяват смесването на стартираните в останалите. Тоест ако сте свикнали да работите с много отворени прозорци и различни програми, но кашата пред очите ви става все по-голяма, с новата функция ще можете да разпределите например офисните си документи, графичните и мултимедийните на три различни десктопа за да не се обърквате. А след това да превключвате между тях или чрез натискане на бутона Task View или чрез клавишната комбинация Windows Key + Ctrl + стрелка надясно или наляво.
Cortana и Edge
Умишлено отделям тези две важни приложения в отделен абзац. За новият виртуален асистент на Microsoft – Cortana се изписа вече много, а той наистина е интересен. Използването на интелигентни търсачки и асистирана поддръжка за ежедневни действия се превръща в стандарт, а само онзи който не ги е опитал не знае какво губи.
Проблемът в случая отново е, че… засега Cortana не поддържа български език, което ще затрудни много сънародници. А изключването на асистента веднага спира редица свързани с него функции. И все пак, ако се оправяте с английския ви препоръчвам да си отделите малко време да го поразгледате – струва си!
Cortana може да открива с лекота не само търсена от вас информация в Интернет, но дори и файлове в локалния ви твърд диск. Може да търси контакти, а за да разпознава гласа ви по-добре е предвидено обучение и дори възможност да коригирате начина по който изговаря да речем вашето име. Удобно е и добавянето на напомняния (reminders), които в избрано от вас време да изскачат на екрана и да ви напомнят да купите кисело мляко например.
Microsoft Edge пък е финалното име на проекта със звучно име Spartan – новият браузър с който компанията заличи ерата на Internet Explorer. Всъщност последния отново си го има в операционната система, но вероятно това ще бъде неговата последна версия.
Само че дотогава ще мине доста време, защото Edge има още да се дооправя и усъвършенства. В preview версиите на Windows 10 той беше доста бъгав (в стадий алфа или бета), но сега, във финалната версия на системата е значително по-стегнат и „изгладен“. Общото впечатление е, че работи адски бързо, плавно. Има ново лого, напомнящо на IE, но най-големият проблем е, че все още не е съвместим с множество сайтове, както и липсват разширения (add-ons) за него. Все пак да не забравяме, че това е браузер с бъдеще и тепърва ще говорим и пишем за него, колкото и сега да е в ранна възраст.
Ще си позволя да добавя и едни чужди тестови резултати за скорост на производителността на този браузър по отношение на JavaScript приложенията (масови за уеб пространството). Тестовете, направени със Sunspider 1.0.2 сочат следните стойности за скорост на достъпа: Edge – 118 ms, IE 11 – 137 ms, Firefox 37 – 260 ms, Chrome 43 – 303 ms. Тоест излиза, че Edge е близо три пъти по-бърз от личния ми фаворит, Chrome. Но дали това ще ме накара да изоставя последния? Едва ли – поне, докато Edge покаже повече функционалност.
Още новости
Windows 10 е сериозно подготвен за употребата на хардуер за биометрична сигурност – сензори за пръстови отпечатъци, сканиране на лица, ириса на очите. Идеята е тези възможности да сменят постепенно старите досадни пароли за логване в Windows, приложения, сайтове и мрежи. Новата система за идентификация се нарича Windows Hello.
Освен това, „Десетката“ по време на инсталационния процес ви пита дали искате да използвате PIN за достъп на компютъра си, вместо всеки път да пишете дълга и сложна парола. Това, признавам се оказва доста удобна функция, защото натискането на 4 цифрички е далеч по-лесно от това да напишеш 15-символна парола с големи, малки букви, цифри и знаци. А и PIN достъпа е ограничен само до локалната, физически намираща се пред вас машина – т.е. той НЕ действа за отдалечен достъп, което е мярка за сигурност ограничаваща евентуалните желания на някой да проникне дистанционно в системата ви.
За мен беше интересно да видя и новият Command Prompt (не говоря за Power Shell, което е друго). Терминалният прозорец е модернизиран и вече поддържа (най-сетне!) обикновения копи-пейст с Ctrl-C, Ctrl-V. А и текстовете в екрана се мащабират ако го увеличавате и намалявате, нещо което преди ми липсваше доста.
Плюсове
На първо място скоростта. Не мога да измеря с колко и дали практически Windows 10 е по-бърз или не от Windows 8, но и не искам – защото това е доста относително. Определено като скорост той е не по-малко бърз от Осмицата, което е супер – тя беше доста по-бърза и лека от Windows 7.
Новото стартово меню най-сетне ще успокои много хора. На мен лично не ми пречеше и „старото“ на Windows 8, но в този вид (новия) признавам все пак си е по-удобно! Плюс е и подобреното приложение за настройки (Settings), което е вече доста по-добре организирано и отделено, спрямо сложния начин за достъп до настройките в Осмицата. И въпреки, че аз често прибягвам до употребата на все още наличния Control Panel, то съм убеден че повечето стандартни потребители почти никога няма да се нуждаят от него.
Search функцията също е много мощна. Както казах – трябва да я изпробвате, а това дали да я спрете или не (заради сериозните опасения от шпиониране, които се носят като зараза в Интернет) ще решите по-късно.
Като плюс още отчитам малко по-красивия модернизиран интерфейс и иконки, новият Edge браузър и леките приятни оптимизации на Windows Explorer.
Минусите и най-вече бъговете
Не обичам много да критикувам новоизлезлите софтуерни продукти, особено мащабните, като операционните системи. Напълно разбираемо е защо те първоначално бъкат от проблеми. И това не се отнася само до Windows, моля ви се! Или искате да поспорим? :)
И все пак, ето накратко няколко притеснителни факта, които аз лично наблюдавах и щом отбелязвам, явно ме притесняват. Възможно е някои от тях вече да са отстранени, защото Microsoft обновява системата си вече непрекъснато. Или пък грешката да е моя, да съществува някаква несъвместимост с хардуера ми и т.н. Но да не се отклоняваме.
Новото Start меню е удобно решение, компенсиращо издънката на Windows 8. Но работейки с Windows 10, аз очаквах повече. Не мога да се отърва от усещането, че новата OS е някакъв тотален микс, буквално миш-маш от "стар" и "нов" интерфейс. Компот от новите-стари "Metro", сега наречени "Universal Apps" плюс добре познатите традиционни приложения. Невероятна каша поне за мен е да видя, че хем имаме заместник на стария Control Panel (наричащ се вече просто Settings), хем старият контролен панел си е напълно жив, активен и почти НЕПРОМЕНЕН от времето на XP досега. На всичко отгоре новият начин за настройки макар и според компанията да е доста оптимизиран и лесен, има съвсем откровени липси! Нещо, което много ме изненада. Например през него няма как да включите опцията за запомняне на клавиатурната подредба (езика) персонално за всеки нов прозорец! Ще трябва да го правите по стария начин през стария контролен панел. И това важи и за други опции, незнайно защо все "по-забутани" някъде из настройките. Като например изключително удобният Windows 7 backup (Windows 7!?!?). Явно Microsoft има желание постепенно да накара потребителите да "забравят" за тези по-стари функции за да се доверят на по-новите, от типа на Folder backup - запазването на автоматични копия на важните ви файлове, което обаче не е същото.
Определено нещо все още не е наред и с темите, защото превключвайки между различни теми и тапети, основният интерфейс по подразбиране приема преобладаващия цвят на тапета и... о, чудо! Сменяйки го с друг, то цвета на интерфейса повече не се променя :). Дребно, но досадно нещо, надявам се с кратък живот (скорошен ъпдейт и фикс).
Ето и съвсем откровени бъгчета. Аз използвам активно VPN връзките, но редом с непонятните зацикляния и забавяния по време на настройката на нова VPN връзка се оказа, че… не мога да задавам IP адрес на отдалечения шлюз (remote gateway)! Ако не знаете за какво говоря, пропуснете го. Но ако знаете – това е сериозен проблем, защото по този начин свързвайки се с отдалечената мрежа, автоматично започвам да ползвам нейния гейтуей, което води не само до смяна на „официалния”ми IP адрес в интернет, но и до прекъсването на редица услуги. И по никакъв начин (дори през стария Control Panel) не мога да достигна до липсващата опция – тя просто не може да бъде отворена.
Quiet Hours – не могат да се направят настройки за задаване на часовете. По никакъв начин. Тотално се обезсмисля тази иначе приятна възможност. Мисля, че го споменах и по-нагоре.
Функцията Pin to Start за приложения НЕ винаги работи коректно. Забелязах че много често, когато искам да закача някое приложение на старт менюто то… просто не се показва там, а е нужно да рестартирам компютъра! Този проблем не се появява всеки път, но е валиден за вероятно половината случаи.
Заключението
Каквото и „лошо“ да съм казал по отношение на Windows 10, то бъдете сигурни че в близко време ще бъде изгладено и оправено. Сигурен съм. Затова съм и толкова спокоен и определено ПРЕПОРЪЧВАМ на всички желаещи да използват новата OS, спокойно да минат към нея. Тя определено работи. Не слушайте „разбирачите“ по форумите, особено в торент тракърите, които не спират да говорят глупости, как нищо не „вървяло“ на новите операционни системи, които разбира се не са купили а само са разбъзикали допълнително. Проблемът е в техните „телевизори“, а дори да съществува малък брой несъвместими приложения с „Десетката“, то съм сигурен, че скоро те ще бъдат поправени.
Има обаче и един друг много широко дискутиран въпрос, около новата OS на Microsoft. А именно проблемът с лицензиите, пиратството и най-вече – шпионирането на потребителите от страна на компанията. Ето и моето мнение.
Ако сте лицензиран потребител, платили сте си чинно за софтуера който използвате, не сте краля на детското порно или трафикант на оръжие и наркотици, не виждам от какво имате да се притеснявате. Да, в съвременният свят нямате гаранция за нищо – всичко се следи, особено в електронния свят, не знаехте ли? В държави, като Великобритания и САЩ почти няма непокрито от видеокамери място, но срещу това не протестирате, нали? Същото е и с интернет.
Нормалният потребител няма от какво да се страхува. Само че заради промяната в стратегията особено за ъпдейтите, които няма как да спрете (освен чрез хакове или използвайки специалната LTSB версия ъпдейтваща се на големи интервали време), то ми се струва че скоро „играта“ на котка и мишка с пиратите леко ще се промени.
Ето как стоят нещата. Ако досегашните версии на Windows – 7, 8 и 8.1 се теглеха и активираха пиратски или с Windows Loader (Windows 7), или чрез KMS активация (Windows 8 / 8.1), то занапред тази практика ще бъде сериозно затруднена. Microsoft променя правилата на „играта“ и вече не ви позволява да преглеждате всеки ъпдейт преди да се инсталира. По този начин днес работещия на вашия компютър пиратски KMS активатор например, може да стане неработещ само за миг след малко ъпдейтче. Дори да промените метода на действие на сървъра за активация, нищо не пречи броени часове след това от компанията да пуснат нов ъпдейт и да „запушат и него“. Разбирате ли? Просто вече няма да имате толкова лесен контрол над операционната си система.
Това е и една от причините в интернет да се надига сериозно недоволство срещу новата OS. Много потребители откровено не искат да я инсталират, дори лицензирана. Причината е, че освен автоматичните ъпдейти, по подразбиране от Microsoft са решили да включат толкова много нови сървиси за проследяване на активността, телеметрия и прочее, че хората се чувстват тотално несигурни, следени и ограбени откъм лична информация. Из форумите летят доклади за откровено признаване от страна на компанията за събиране на пълната информация от клавиатурата на потребителите чрез кейлогъри, събиране на паролите ви в облака, споделяне (без дори да поискате!) на безжичната ви парола за достъп, шпиониране на посещенията по сайтове и действията ви с цел да ви се пробутва реклама и още много много други „екстри“.
Истината е, че… да тези неща наистина ги има, но според мен никога те не са нито толкова черни, нито толкова бели. Поинтересувайте се точно за какво и по какъв начин се събира информацията. Внимавайте какво пишете, споделяте и вършите с компютъра си (пак казвам, ако сте камикадзе е нормално да има от какво да се притеснявате). Ако сте смятали, че допреди излизането на Windows 10 не сте били шпионирани с такива цели, то жестоко се лъжете и заблуждавате. И ако държите максимално на privacy-то, тогава просто използвайте TOR, Unix или най-добре станете спец по компютърна сигурност за да сте 95% сигурен, че сте защитени. Защото в днешния кибер свят 100% сигурност няма как да има!
Ако се поразровите в интернет ще намерите десетки начини за изключване на Windows Telemetry, както и за спиране на ъпдейтите, активация с KMS (засега) и всичко останало. Само че след спиране на основни механизми за работа на операционната ви система, гарантирано ще си добавите вероятността за по-нестабилна работа, липсващите новости и фиксове на бъгове, както и отново онзи немалък процент вероятност все пак някой да ви наблюдава. Защото колкото и добър IT спец, хакер, програмист или джедай да бъдете, винаги има и някой по-добър от вас – нали?