Във Вселената съществуват много странни явления, сред които и загадъчните бързи изблици на радиовълни. Тяхната продължителност е по-малко от 5 милисекунди, като източниците на това интензивно радиоизлъчване не са открити досега. Енергията на тези изблици е еквивалентна на изхвърляната в космическото пространство енергия от Слънцето в продължение на няколко десетки хиляди години.
Изследователи от центъра за астрофизика Харвард-Смитсън предполагат, че те може да имат „изкуствен произход“. Бързите радио изблици са открити за пръв път през 2007 година в обсерваторията Паркс в Австралия, като досега са фиксирани десетки такива. Отначало радио изблиците са били смятани за случайно явление, възникващо в далечните галактики в резултат на катастрофални събития в Космоса, такива като сливането на черни дупки или взрива на масивна свръхнова. Но през 2015 година астрономите от университета Макгил са засекли 11 изблика, които са възникнали в едно място, но по различно време. За да обяснят произхода на загадъчните взривове от радиовълни, се повдигат различни теории, но ето че учените Ави Лоб и Мансви Лингам от Хравард-Смитсън предлагат свой вариант за появата им. Те издигат хипотезата, че това са вълни от някакъв вид извънземен радиопредавател, който се използва за захранване на гигантско светлинно платно във фотонен двигател, който придвижва космическите кораби или сонди през междузвездното пространство със скорост, близка до светлинната. Такъв предавател, ако бъде захранван от енергията на звездата, би трябвало да е с размери два пъти по-големи от тези на Земята, за да е в състояние да произведе достатъчно количество енергия за такива мощни импулси и за да може да бъде ефективно охлаждан чрез водна система. Ако предавателят е с по-малки размери, то самото му охлаждане би било далеч по-сложно.
Въпреки че хипотезата звучи повече от фантастично, двамата учени твърдят, че тя не противоречи на законите на физиката и въпреки невъзможността на човечеството да реализира подобни проекти в момента, за една далеч по-развита цивилизация може би няма да е никакъв проблем.