Учени от астрофизическия център Харвард - Смитсън обосноваха теоретично съществуването на т.нар. хоризонт на събитията (event horizont) - границата, която всяко попадащо в черна дупка излъчване, не може да преодолее. Статия по темата е публикувана в списание Astrophysical Journal, а кратко резюме има в прес релийз на сайта на центъра.

Астрономите правят заключенията си за свойствата на черните дупки изцяло на база на теоретични разсъждения. Известно е, че тези обекти не могат да бъдат видяни, тъй като те имат толкова силна гравитация, че дори светлината не може да ги напусне. Много от учените по света считат, че съществува граница, наречена хоризонт на събитията, след която светлината вече не може да излезе от гравитационното поле на черната дупка.

Авторите на новото изследване са обосновали съществуването на тази граница, на база на данни от наблюденията върху центъра на нашата галактика Млечен път. Според повечето хипотези в него, както и в центровете на повечето останали галактики, има обекти, наречени свръхмасивни черни дупки.

Счита се, че косвен признак за наличието на черна дупка на дадено място е излъчване, изпускано от материята, поглъщана от този тип обекти, която се движи все по-бързо. Тъй като след преодоляването на хоризонта на събитията, излъчването престава да се наблюдава, то проследявайки го преди това учените могат да очертаят границите на гравитационната аномалия.

Тагове: