Процесът на поглъщане на материя е еднакъв за черните дупки с различни размери, са установили група американски астрономи.
Това откритие подкрепя предположението на Айнщайн, че черните дупки с всякакви размери имат сходни свойства и може да е полезно при предсказването на свойствата на загадъчните обекти от средна величина.

Черната дупка е обкръжена от т. нар. акреционен диск - материя, която се задържа от притегателната сила на дупката.
Процесът на хранене на дупките се състои в това, че част от материята, под въздействието на тази сила, пада на повърхността.

За основен обект на наблюдението си учените избрали черната дупка М81, разположена в центъра на галактиката, на разстояние около 12 милиона светлинни години от Земята.
Масата й е 70 милиона слънчеви маси и се отнася към класа свръхмасивни черни дупки. Нейната храна е газът, запълващ центъра на галактиката.

Първият етап от изследването се състои в събиране на данни за процеса на поглъщане на материята от черната дупка.
Особеността в случая е, че преди да бъде изяден, под действието на гравитационните сили на дупката, космическият газ се ускорява до околосветлинна скорост.
При този процес се отделя електромагнитно излъчване. За наблюдението на това излъчване в различните му диапазони учените използвали шест различни телескопа, включително и орбиталната рентгенова обсерватория Чандра.
Така се получили много точни разпределение на енергията по време и честоти.

Получените резултати били сравнени с известните разпределения на енергията от излъчването на черни дупки с маси, съизмерими със звездните тези дупки обикновено обикалят около някоя звезда и се хранят с нейния газ. Разпределението при двата вида черни дупки съвпаднало, от което последвал изводът, че схемата на хранене не зависи от размера на черната дупка.

След това астрономите съставили математически модел на обкръжението на черната дупка, който съвпада с получените данни.
Учените се надяват, че чрез този модел ще успеят са получат разпределението на излъчването на акреционния диск при загадъчния клас черни дупки от средна величина.
Това са дупки, чиято маса е в интервала между няколко стотин и няколко хиляди слънчеви маси. Те са свързващото звено между свръхмасивните и черните дупки със звездна маса. В момента нито един такъв обект не е открит от астрономите и познанията за излъчването може да помогне в търсенето.

Тагове: