Изследователите са създали модел на регион от Слънцето с размери 50 000 на 100 000 км и дълбочина 6 000 км. За сравнение, целият диаметър на най-близката до нас звезда е над 1.3 милиона км.
За моделирането на термодинамичните и електромагнитните процеси, както и за процесите по пренос на материя, учените са използвали суперкомпютър, способен да изпълнява 76 трилиона операции в секунда. Машината е работила по тази задача няколко седмици.
В резултат суперкомпютърът е създал модели на две слънчеви петна, а екипът е успял да установи, че много от свойствата на петната се определят от особеностите на конфигурацията на магнитното поле в центъра на тези обекти.
Слънчевите петна представляват региони, в които мощни магнитни полета достигат до повърхността на звездата. В тези места температурата на повърхността е сравнително ниска - 4000, вместо обичайните за слънчевата повърхност 5000 градуса по Целзий. Поради това те са по-тъмни отколкото заобикалящата ги материя.
Изследователите се надяват, че резултатите от проекта ще позволят на учените да разберат по-добре процесите по формиране на слънчевите петна, които се считат за основен признак за промени в слънчевата активност.
Коментари (0)