От най-древни времена хората знаят, че животът на Земята е свързан с лунните цикли и че Луната въздейства върху нашата планета и нейните жители по различен начин. Затова всяко събитие, свързано с нашия спътник, се отчита и проследява внимателно. Затова е създаден и Лунният календар, който отразява фазите на спътницата ни най-подробно.

Дотук - нищо ново и различно. Редуват се новолуние, първа четвърт, пълнолуние и последна четвърт. Последното новолуние беше отбелязано на 7 март, а на 13 очакваме първа четвърт. Следва може би най-интересната и предизвикваща всевъзможни асоциации фаза - пълнолунието, което предстои да започне на 19 март. Този път то ще бъде различно. Тогава не просто ще имаме пълна Луна, но и самата тя ще се намира на най-близкото до Земята разстояние - едва на 356 578 километра. За сравнение най отдалеченото разстояние между спътника ни и нашата планета е 405 500 км. Близостта на нашия естествен сателит е интересно събитие за астрономите, но и повод за притеснения от страна на други групи от хора, изследващи влиянието на Луната върху нас. Те твърдят, че т.нар. "суперлуние" (максималното приближаване до Земята) може да бъде опасно и да предизвика катаклизми на Земята - земетресения, изригвания на вулкани (такова вече се случи преди дни), климатични аномалии (в очакване сме и на подобно събитие - рязък скок от -11 до +20 градуса само за няколко дни).

Зрелището на 19 март ще бъде поразяващо, обещават специалистите. Луната ще бъде огромна и супер ярка. Но дали ще бъде и наистина опасна за нас?  За последно спътникът ни беше толкова близо до нас през 1992 г. Също близо, но не чак толкова, се намираше и през годините 1955, 1974 и 2005. През 1955 г. и 1992 г. няма отчетени драстични природни бедствия. Но през 1974 г. точно по Коледа се разрази безпощадният циклон Трейси, който разруши австралийския град Дарвин. А през 2004 г. (малко преди максималното сближаване Луна-Земя) бяха регистрирани катастрофалните земетресения в Югоизточна Азия, които предизвикаха гигантско цунами, взело стотици невинни жертви.

Астрономите бързат да ни успокоят. Те поясняват, че нямаме повод за притеснения. Наистина - земетресения, урагани и вулканични изригвания ще има, но не повече от обикновено. Единственото влияние, което може да очакваме със сигурност, ще бъде предизвикването на по-силни от обичайно приливи и отливи. Това обаче няма да предизвика сериозни проблеми. Учените поясняват, че е изключително малко вероятно силата на Луната да повлияе на земните недра и да ги накара да се разбушуват до такава степен, че да очакваме сериозни катаклизми. Ако има такива през годините с максимално приближаване на спътника ни до нас, то това са просто съвпадения, поясняват експертите. Те визират случаите на години с други, по-мащабни катаклизми, когато Луната не се е намирала толкова близо до нас.

Но, 19 март наближава. "Поживьом, увидим!" - както казват братята руснаци. Междувременно нищо не ни пречи да наблюдаваме дори с просто око астрономическото събитие и да отдадем почит на вярната спътница на родната ни Земя.

 

 

Тагове: