Орбиталната лунна сонда Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) откри най-студената точка на Слънчевата система. Тя се намира в група дълбоки затъмнени кратери, близо до южния полюс на земния спътник, съобщи сайтът ScienceNOW.
Температурата в кратерите достига минус 240 градуса по Целзий, което е всичко на всичко с 33 градуса по-високо от абсолютната нула. Дори на повърхността на далечната планета Плутон, която е разположена 40 пъти по-далече от Слънцето, температурата е с няколко градуса по-ниска.
Любопитно е, че скоро температурата на южния полюс на Луната ще нарасне и най-студеното място в Слънчевата система ще се прехвърли на северния полюс на спътника. В момента се изучава химическият състав на молекулите в дълбоките лунни кратери с надеждата, че ще бъдат намерени ценни запаси от вода или метан, които биха могли да бъдат използвани от бъдещите заселници на небесното тяло.
Трябва обаче да добавим, че лунните кратери всъщност са най-студените обекти в Слънчевата система с естествен произход. Както Hicomm.bg вече информира читателите си, абсолютният лидер по отрицателна температура отскоро е един от детекторите на Гершел - най-големият телескоп, изпратен в околоземна орбита. С негова помощ астрономите се надяват да натрупат ценни знания за еволюцията и химическия състав на Вселената.