От NASA съобщиха, че имат намерение да разширят сферата на използване на миниатюрните космически спътници CubeSat. За начало технологията ще бъде изпробвана чрез прототип, подготвен от инженер-технологът Джейми Еспър от Центъра за космически полети Годард. По негово предложение два CubeSat ще бъдат обединени за създаването на подходящ за мисията апарат.

 

Когато последният излети в Космоса, един от CubeSat сателитите ще изпълнява функциите на поддържащ модул, който ще достави втория на дадената планета. Вторият сателит ще се превърне в сонда и е конструиран по начин, който му позволява да издържа на стремителното спускане в атмосферата на планетата.
Тестовете на новата микросонда са планирани за това лято. За целта устройството ще бъде издигнато до стратосферата, след което ще бъде пуснато към Земята с много висока скорост. Ако това „спускане“ премине успешно, е предвиден втори тест през 2016 година, като този път сондата ще бъде пусната от Международната космическа станция. Еспър се надява, че неговото начинание ще привлече вниманието на потенциални партньори, които да му помогнат в създаването на поддържащия модул.

 

 

Наноспътници – това са космически апарати с много малки размери, такива като CubeSat, който е с формата на куб с размери на страната 10 см и тегло едва 1 кг. Преимуществото на тези спътници е в това, че те много лесно се извеждат в Космоса, което ги прави много бюджетен вариант за научни изследвания. Недостатък е отсъствието на реактивен двигател, което ги ограничава откъм маневреност и управляемост.