Gallery "4243"
Учени от университета в Нагоя, Япония, успяха да направят компютърен модел на ранните години от еволюцията на първите звезди във Вселената. Екипът е ръководен от физика Наоки Йошида и работата им е публикувана в списание Сайънс.
Моделът изобразява газов облак с диаметър хиляди светлинни години, от който възниква т. нар. протозвезда. Това е обект, в който още не са започнали термоядрените процеси, типични за съвременните звезди.
Масата на получената протозвезда е 1% от масата на Слънцето, а радиусът й 25 слънчеви радиуса.
По-нататъшното изследване показало, че с течение на времето протозвездата доста бързо натежава.
За 1000 години масата й се увеличила до 10 слънчеви маси, а за 10 000 години вече била 100 слънчеви маси.
Тези факти съвпадат с досегашните представи за еволюцията на Вселената.
Смята се, че тя доста бързо (по звездните мерки) е била запълнена със звезди супергиганти с кратък живот.
Масата им била стотици пъти колкото слънчевата, а животът им няколко стотин милиона години (за сравнение, средната продължителност на живота на звезда със слънчева маса е 12 милиарда години).
Учените коментират, че създаването на реалистичния модел е станало възможно благодарение на особените условия през първия милиард години от живота на Вселената.
През това време пространството е било запълнено с водород в газообразно състояние и малко количество хелий и тъмна материя.
При компютърното моделиране на съвременните звезди е необходимо да се отчита неравномерността на гравитационното поле, така също и електромагнитното взаимодействие, отбелязва електронното издание ЛентаРу.
Коментари (0)