Плутон, който преди 2 години бе лишен от статута си на пълноценна планета, от вчера носи наименованието плутоид.
Това реши Международният астрономически съюз на форум в Осло, съобщава електронното издание ЛентаРу.

Плутоиди (на английски plutoid) ще се наричат небесните тела, които обикалят около Слънцето по орбита, чийто радиус е по-голям от радиуса на Нептун, масата им е достатъчна, за да могат гравитационните сили да им придадат сферична форма, а около тях обикалят един или повече малки обекти.
Освен Плутон към плутоидите бе причислен и Ерис, който се намира още по-далеч от Слънцето.

Решението Плутон да се смята за планета джудже бе взето след като астрономите откриха в Слънчевата система още около 50 планети с размерите на Плутон.
За да се избегнат бъркотии и да не се препълват картите на Слънчевата система, Международният астрономически съюз реши към планетите джуджета да се причисляват достатъчно големи небесни тела, които не са сред 8-те по-рано определени планети.

Нов статус получиха Плутон, неговият бивш спътник Харон, астероидът Церера, който обикаля между орбитите на Марс и Юпитер, както и обектите от пояса Копейра Ксена и Седна.

Отделянето на подгрупа плутоиди от групата на планетите джуджета би трябвало да внесе ред в класифицирането на небесните тела.
Не всички астрономи обаче смятат, че избраната тактика е оптималната.
Критиците й твърдят, че увеличението на брой на названията да един и същ обект ще доведе до още по-голяма бъркотия.
Противниците на въвеждането на термина плутоид възнамеряват да организират през август среща на астрономите, на която да се обсъдят всички противоречия.

Тагове: