Космически експерти от САЩ и Европа определиха 2018 година като ориентировъчна за старта на мисията Mars Sample Return, съобщава cybersecurity, цитиран от news.bg. Този полет ще бъде най-мащабният и най-сложният от всички до Червената планета.

Според програмата, представена от NASA, основната задача на предстоящия полет на безпилотен модул е кацането на Марс, събиране на образци от марсианската почва и връщане на Земята.
Специалистите твърдят, че така учените ще имат по-големи възможности за изучаване на марсианската почва.

Вчера по време на заседание в Париж на работни групи от NASA и Европейската космическа агенция бе представен проектът на апарата и предварителните временни рамки на мисията. Експертите са на мнение, че докато проектът е в стадий на предварителна разработка, в предстоящите 10 години вероятно ще се наложат преразглеждане и корекции.

Авторите на програмата казват, че независимо от това кога полетът до Марс ще се осъществи реално, още сега са неоспорими два факта: първо - Mars Sample Return ще бъде проект минимум на две космически агенции и второ - до момента, в който на Земята се доставят образците от марсианската почва, ще са минали 5 години от старта на кораба.

Необходимостта от сътрудничество между NASA и ЕКА се обяснява с изключителната техническа сложност на връщащия се марсиански апарат, както и високата му стойност.
По предварителни изчисления цената на такъв марсиански воаяж" ще е от от 3 до 5,3 млрд. евро.

Според най-оптимистичния сценарий през 2018 г. американската ракета-носител Atlas A551 ще изведе в космоса мобилния марсиански всъдеход (или като алтернатива -стационарен), който ще кацне на Марс за събиране на образци от почвата и провеждане на задълбочени геологически изследвания.

Във вътрешността на спускаемата на Марс част ще се намира неголяма ракета Mars Ascent Vehicle, която ще трябва да достави пробите на орбита на Марс.

През 2019 г. Европа планира да пусне два орбитални апарати, които ще "приемат" от Mars Ascent Vehicle образците и научните данни.
След това европейските апарати ще започнат дългия път към Земята.

Когато те достигнат нашата планета, то с помощта на спускаемия модул Earth Entry Vehicle образците от марсианска почва ще бъдат доставени на специалистите за по-нататъшен анализ.

Тагове: