Доскоро учените смятаха, че планетите с прекалено голям аксиален наклон на оста спрямо звездата си не могат да поддържат живот. С няколко сезонни изключения оста на Земята (наклон 23.5 градуса) предлага дневно затопляне и нощна почивка на цялата си повърхност – невъзможно при планети с голямо отклонение.

Нов модел, публикуван в Icarus, показва, че и тези светове имат шанс, ако са покрити с океани. Докато едната страна на планетата ще е изложена на светлина и горещина през половината година, а другата ще замръзва в мрак, големите количества вода биха могли да облекчават условията за живот.

Основният довод на екипа, воден от Дейвид Ферера, е всеизвестен – водните басейни събират топлина през лятото и я отдават през зимата. При симулации с три планети – с 23, 40 и 90 градуса наклон на оста учените стигат до заключението, че дори 50-метрова водна покривка е достатъчна за всеки наклон. Но при 10 или по-малко метра замръзналата през зимата половина би отразявала прекалено много светлина, за да се затопли отново през лятото.

Това е поредната теория, която все още не е подкрепена с никакви доказателства – от над 2000-те открити екзопланети само 3 - 4 имат плътност, която предполага наличието на големи количества вода, но преди да изпратим сонди там, няма как да се докаже или опровергае нищо.