5/6 от вселената ни са съставени от невидимата тъмна материя, според общоприетата теория във физиката, но никой не знае как изглежда тази материя. Наскоро учени предложиха нова теория, в която не частици, подобни на кварките съставят тъмната материя, а късове, с размери някъде между 55 грама и 1 милиард трилиона килограма всеки. Докладът е публикуван в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Теорията лежи на факта, че ако са с плътността на атомното ядро и маса по-малка от горепосочената, щяха да бъдат засечени от сензорите ni за частици. Ако пък са по-големи от посочения максимум, тези късове щяха да имат гравитация, достатъчно голяма за да изкривява звездна светлина. Според учените тази материя се е формирала в началото на Вселената, когато температурата е достигала 3,5 трилиона градуса по Целзий при комбинацията на шестте познати ни кварка.

Тези късове, наречени Макро, се вписват добре в текущите ни познания за законите на вселената, защото биха помогнали за потвърждаване на теорията за суперсиметрия във съотношението между тъмна и "светла" материя. Въпреки това тези предположения са чисто теоретични и са просто едно от възможните обяснения за тъмната материя, никое от които не може да бъде доказано към момента.