Изучаването на магнитното поле на метеоритите позволило на учените да установят, че в ранните етапи на своето съществуване в нашата Слънчева система е имало множество планети джуджета. Всяка от тях е била с диаметър стотина километра, но е имала вътрешната структура на нормална планета. Това означава, че е имала ядро, кора и мантия, пише в статия публикувана днес в списание Science.

Авторите от Масачузетския технологичен университет изучавали полето на метеорити от класа на ангритите, за които се предполага, че са най-древните в Слънчевата система и са на около 4,5 милиарда години. Произходът на магнитното поле в метеоритите дълго време беше загадка, пише Бенджамин Уайс.

Това поле се формира в планетите след частичното им разтопяване, когато тежките, богати на желязо вещества, се спускат към центъра и образуват ядро, а леките създават кората. Разтопеното желязно ядро се явява един вид динамо, което генерира магнитно поле.

Изучаването на на полето на метеоритите, което е около 20 процента от земното, помага да се разбере какво е било то в небесните тела, от които метеорите са се откъснали.

Анализът от получените данни показали, че на ранните стадии в еволюцията на Слънчевата система даже малки космически обекти (с размери до 160 км) са имали същата структура като съвременните планети. Тези данни значително промени предишните представи за формирането на нашата система.

Тагове: