Астрономи установиха, че вероятно около свръхмасивната черна дупка в центъра на Млечния път обикаля по-малък подобен обект от средна величина. Това става ясно от статия в списание The Astrophysical Journal, която може да бъде прочетена и тук.

Според съвременните научни представи в центъра на нашата галактика е разположена свръхмасивна черна дупка, която най-вероятно дори е спомогнала за създаването на звездите в Млечния път. Един от все още нерешените проблеми обаче е обяснението на наличието около нея на голямо количество млади звезди. Причината е, че гравитационното въздействие на свръхмасивната черна дупка не би трябвало да позволява образуването на звездни "зародиши" - облаци от газ, от които да се родят звездите.

Друг феномен е почти хаотично ориентираните орбити на звездите в близост до черната дупка спрямо плоскостта на галактическата еклиптика.

След компютърно моделиране астрономите установяват, че всички тези явления могат лесно да бъдат обяснени с наличието на втора черна дупка от средна величина (съществуването на тези обекти все още не е доказано), която да се върти в кръг около разположената в центъра по-голяма. Според астрономите масата на обекта е около 1500 слънчеви маси и именно тя би могла да предизвиква "неадекватното" поведение на околните звезди.

Тагове: