Днес е зимното слънцестоене - най-късият ден в годината. По стечение на обстоятелствата той съвпада с друго важно и рядко явление - пълно лунно затъмнение. Най-облагодетелствани са жителите на Северна и Централна Америка, както и в Северна Европа и Източна Азия, които имат най-добра възможност за наблюдение на затъмнението.

Явлението предизвиква интерес на любители и учени, тъй като е първото по рода си в последните три години. Пълната фаза на затъмнението беше в 7:41 ч по Гринуич.

Съвпадението на пълно лунно затъмнение и зимно слънцестоене е изключително рядко събитие. За последните 456 години това се случва за пръв път. Тъй като луната на много места днес почти изчезва - става кървавочервена или тъмно розова, и заради късия ден, 21 декември ще се окаже най-тъмният и мрачен ден за почти пет века.

Да припомним - затъмнението се случва, когато Земята застане между Слънцето и Луната и пречи на слънчевите лъчи да достигнат до нашия естествен спътник. Все пак част от светлината достига до лунната повърхност и придава на верния ни "другар" призрачно красиви оттенъци.

Тук може да видите снимки от събитието, качени от NASA.

 

Тагове: