Въпреки че CES 2016 отмина, интересните новини не спират. Макар и да остават малко встрани от най-ярките светлини на прожекторите, рутерите имат често невидима, но много важна роля в живота ни. Това ще се засилва още повече с „поумняването“ на всичките ни уреди – представете си какво би станало, ако всеки един от тях трябва да се включи чрез кабел! Една от компаниите, които са се концентрирали именно в сферата на маршрутизаторите, но и други техни производни, обяви най-новите си модели на CES 2016, които поддържат технологията MU-MIMO (multi-user, multiple input, multiple output). Интересното при нея е, че позволява изпращане на данни до множество групи потребители по едно и също време чрез използване на алгоритъм, който се променя според ситуацията. Стандартно рутерите, дори този, който най-вероятно използвате в момента, е много добър в получаването и предаването на информация, но само в една посока. Това означава, че ако например получавате стрийминг на видео към компютъра ви, рутерът няма да може да стриймва онлайн това, което в момента играете на конзолата. Тук може би вече повдигате недоверчиво вежда, тъй като толкова пъти сте играли онлайн игри, докато стриймвате Netflix на компютъра си.

Да, разбира се, редица устройства могат да се възползват от Wi-Fi мрежата едновременно, но по-старите рутери се справят не толкова добре с това. На много места дори определят това като „да прикачиш картечница на въртележка – те обстрелват много бързо парчета данни към всички потребители поред“. Добрата новина е, че дори сегашното положение работи толкова добре, че дори не го забелязваме. Разбира се, с все по-сериозното натоварване, това ще се промени. Добрата новина е, че има хора, които са си казали, че може да бъде дори по-добре от сегашното положение. Какво би било, ако рутерът предава постоянно данни към различни устройства? Няма ли това да повиши ефективността и скоростта? Ето тук идва технологията MU-MIMO, благодарение на която рутерът комуникира с различни устройства отделно – сякаш всяко от тях има собствен рутер. Всъщност новият стандарт е добавен към 802.11ac още през 2013 година. Ролята на MU-MIMO е изключително важна за стрийминга на видео с висока резолюция.

Но да се върнем на Linksys и CES 2016. На събитието в Лас Вегас компанията представи новото си портфолио от Max-Stream MU-MIMO решения. Това е логична стъпка, след като именно този производител представи първия пълнофункционален MU-MIMО рутер през май миналата година. Сега тази серия се разширява с още два маршрутизатора, разширител на обхвата и USB адаптер. Чрез новите рутери всеки член на семейството може да играе на игри, да слуша музика, да проверява имейлите си, да пазарува, да стриймва филми в един и същ момент – без това да навреди на връзката на останалите.

От Linksys добавят, че според анализаторската компания ABI Research до 2019 година над 84% от всички безжични чипове на 5 GHz ще поддържат технология MU-MIMO. Това, комбинирано с все по-засилващия се глад за 4K съдържание, означава, че е време и за нов тип рутери. „Нашето ново портфолио от MU-MIMO модели ще осигури гръбнака на мрежата, през която потребителите ще се насладят на високо качество, скорост и обхват“, коментира Джъстин Доусет, ръководител управление на продукти.

Ето и повече информация за самите продукти:

 

Linksys EA7500 Max-stream Dual-Band MU-MIMO Gigabit

Моделът се възползва успешно от Wi-Fi стандарта 802.11ac Wave 2 MU-MIMO, за да осигури максимално силен сигнал, бърза скорост и стабилност на цялото домакинство. Обявената цена е 199 долара, а търговската премиера ще е през февруари.

• Двуядрен процесор Qualcomm IPQ 1.4GHz
• Най-новият Wi-Fi стандарт – 802.11ac Wave 2 с MU-MIMO
• Dual-band AC1900 Wireless скорости до 1300 Mbps 5 GHz + 600 Mbps 2.4GНz
• 4 Gigabit Ethernet LAN порта, 1 Gigabit WAN
• USB 3.0, 2.0 портове
• Smart Wi-Fi – приложение за контрол от разстояние

 

Linksys EA9500 Max-stream Tri-Band MU-MIMO

Моделът не само разчита на технологията, за която говорихме нашироко в горните редове, но е и трибандов, за да предостави възможно най-добрата скорост на връзката, и то на множество устройства, включително 4K телевизори, гейминг конзоли, безжични принтери, лаптопи и др. Всичко това с обща скорост 5.3 Gbps. Рутерът е подходящ както за дома, така и за малкия бизнес. Наличният софтуер Linksys Smart Wi-Fi предоставя контрол на EA9500 от всяка точка на света. Цената му е 399.99 долара, а премиерата не насрочена за април.

 

 

• Двуядрен 1.4 GНz процесор
• Tri-Band Wireless AC5400 (1000 Mbps 2.4GНz + 2166 Mbps 5GНz + 2166 Mbps 5GHz)
• Най-новият Wi-Fi стандарт - 802.11ac Wave 2 с MU-MIMO
• 9 Gigabit Ethernet порта (8 LAN, 1 WAN) и USB 3.0, 2.0 порта
• 8 външни антени за максимален обхват
• WPA/WPA2 криптиране и SPI защита, за да бъде мрежата максимално защитена
• Smart Wi-Fi – приложение за контрол от разстояние

 

Linksys RE700 Wi-Fi Range Extender

На CES 2016 беше представен и първият разширител на обхвата с технология MU-MIMO. Джаджата работи с всеки Wi-Fi рутер, но комбинацията му с модел от серията Max Stream ще осигури най-добри резултати. Именно с устройствата на тази серия RE700 изгражда една обща мрежа, за да могат потребителите да сърфират максимално удобно, без нуждата да превключват към друг връзка. Устройството се отличава и с патентованата технология Spot Finder, която автоматично засича най-подходящо място за поставянето на RE700. Цената е 149.99 долара, а търговският старт ще е от пролетта на тази година.

• Dual Band Wireless AC1900 - AC1733 + N300
• Най-новият Wi-Fi стандарт - 802.11ac Wave 2 с MU-MIMO
• Сърфиране без прекъсване за смяна на мрежа
• 1 Gigabit Ethernet порт

 

Linksys WUSB6100M Max-Stream AC600 USB MU-MIMO адаптер

Първият адаптер, който ще атакува пазара през пролетта на тази година и използва технологията MU-MIMO. Флашката дава възможност на потребителите да свържат лаптоп или компютър към стандартна безжична мрежа или към MU-MIMO рутер за по-добри резултати. Цената е 59.99 долара.

• AC Wave 2 - MU-MIMO (AC433 + N150)
• USB 2.0
• Plug ‘n Play със Simple Pairing
• Работи с всеки Wi-Fi рутер; оптимизирано за моделите MAX-STREAM

 

Междувременно от компанията обявиха и DD-WRT поддръжка за най-новите WRT рутери на Linksys – WRT1900AC, WRT1200AC и WRT1900ACS. Това означава, че потребителите ще могат да използват базирания на Linux фърмуер с отворен код за споменатите модели. Новината е добра за всеки, които търси по-високо ниво на достъп и настройки до рутера си.

Очаквайте новите модели у нас от официалния представител на Linksys за България Комел Софт.

Тагове:
Още от Social