Сигурен съм в едно - всички вече сте чували толкова много за Internet of Things (IoT, “Интернет на нещата”), че може би се чудите как така не можете да заръчате на телефона си да уговори кафеварката да ви свари чудно кафе в 8 часа, да подгрее колата за 9 часа и да включи климатика в офиса в 9.30 часа. Истината е, че малко са “големите неща” (Next Big Thing), които могат мълниеносно и само за няколко години да завладеят света… понякога е нужно повече време.

Напоследък слушаме и четем все повече за свързаните вещи. Въпреки че сценарият, за който споменах по-горе, е сред често описваните и реално представя завършен момент от развитието на тази IoT среда, свързаните устройства вече са около нас - смартфони, умни аксесоари, фитнес тракъри и различни сензори из домовете и в колите ни. След като PC сегментът бележи значително забавяне (казано по възможно най-мекия начин), IoT е сфера, която тепърва ще се развива. Според данни на IDC през 2013 година пазарните приходи от IoT са 1928 млрд. долара. През 2020 година тази цифра ще е набъбнала до малко над 7 млрд. долара (7.1 трилиона стойност на пазара). През 2013 година свързаните устройства са 9.1 млрд, а след пет години ще достигнат 28.1 млрд. Данните на Gartner са дори по-смели - през 2020 години 50 млрд. устройства ще бъдат свързани и ще комуникират. Всички те ще осъществяват приблизително 2.5 секстрилиона (10 на 36-а степен) потенциални взаимодействия между вещ и мрежа. Можете ли да си представите колко е огромно това нещо? Честно казано, за мен е трудно...

Това е и причината много технологични, но и по-традиционни компании да насочват сериозна част от финансите си за разработки, които ще откъснат част от това огромно и апетитно парче от приходи, наречено “чудният свят на свързаните устройства”.

 

А вие познавате ли Тайван?

Може би вече се чудите защо свързвам именно Тайван с IoT. В рамките на няколко дни, благодарение на TAITRA, Тайванският съвет за международна търговия и развитие, и покана от българското му подразделение, имах удоволствието да се срещна с някои от най-големите технологични компании в тази интересна страна.

 

Пътуването до Тайпе отне около 14 часа, без престоя на летищата

 

Казвам интересна, тъй като не са много възможностите, които човек получава да посети подобно място, а още по-малко са, ако има шанса да навлезе там, където се забърква “технологичната магия”.

Преди да продлъжа, искам да ви помоля да си представите Тайван? Не, не ви подценявам и съм напълно наясно, че много от вас знаят точно колко напред е страната, но въпреки това трябва да го отбележа - градовете, които имах възможност да посетя, доказаха, че Република Китай постоянно се развива. Инфраструктурата е отлична, хората са усложливи, а по-голямата част от населението се придвижва със скутери.

Самият Тайван, смело мога да кажа, е доста по-малък от България. Площта му е около 36 000 кв.км, но населението е много по-голямо - надвишава 23 млн. Според официалните данни, които можете да откриете и в Wikipedia, брутният вътрешен продукт на страната за миналата година е 529.5 млрд. долара, растежът през второто тримесечие е 0.64%, което не беше достатъчно, за да достигне очакванията на правителството - 3.05%, според информация на Forbes. Всъщност процентите са най-ниски от три години насам. Друг интересен процент е този за безработицата - едва 4%. Експортът за миналата година се равнява на 318 млрд. долара. Паричната единица в тази азиатска страна е Нов тайвански долар, който е приблизително 0.05 лева.

 

Технологичните паркове

Въпреки че индустрията в Тайван е разнообразна, основната част е посветена на технолгогиите. За да се насърчи това развитие, през годините се обособяват научни паркове, а още през първия си ден в тази интересна страна, имах възможността да посетя един от най-големите - Шинчу. Индустриалният парк е основан през вече далечната 1980 година, а в неговите предели се намират офисите на компании като Acer, D-Link, Logitech, MediaTek, TSMC, Realtek и още много други. Останалите два най-големи парка са Централният и Южният. Според информация от правителсвения сайт на Тайван Шинчу осъществява най-сериозни приходи (31.98 млрд. долара), следван от Южния Тайвански Научен Парк (17.37 млрд. долара) и Централния Тайвански Научен Парк (9.08 млрд. долара). Редно е да отбележа, че тези статистики са валидни за 2008 година.

 

Когато PC сегментът изостава...

Не е тайна, а е постоянна тенденция, която наблюдаваме през последните години, но PC сегментът бележи сериозно изоставане. Това е и причината много от компаниите, силно обвързани с този бизнес, а и този на смартфоните, да търсят “следващото голямо нещо”, от което да печелят по-сериозно. Ако трябва да разчитам на посещението си до Тайван, мога да кажа категорично - това е IoT. Всъщност признаците за това бяха налични още на Computex. Именно там Acer, една от първите компании, които посетих в Тайван, показа своите PC, телефони, таблети и монитори, но наблегна на разработките си, които ще се впишат в бъдещия свързан свят.

Acer ясно е поела по пътя на трансофрмацията към по-комплексна компания, която предлага интегриран хардуер, софтуер и IT услуги за бизнеса. Именно това загатна Робърт Уанг, миниджър на отдела Build Your Own Cloud (BYOC, Създай собствен облак), на Computex, цитиран от Nikkei.com.

 

 

Това беше и основната тема, върху която коментира Маверик Ших, президент на BYOC отдела на специална презентация за медиите от първия ден на посещението ми Тайван. Той наблегна на факта, че Acer ще еволюира от предимно хардуерен производител към компания, която предлага успешни решения, които интегрират хардуер, софтуер и услуга. За да се направи тази крачка, а и за да навлезе по-сериозно в IoT, Acer предлага отворена платформа, която е лесна и сигурна - неща, които са много важни при разработването на услуги и IoT решения. Платформата помага на компаниите да намалят времето за изработка и обвързване с облачната услуга, за което и да е свързано устройство.

 

 

Ших коментира, че в момента компанията е разделила дейностите си за IoT в три направления - BYOC, IoB (Интернет на съществата, Internet of Beings) и нови комуникации и изчисления. Всички тези начинания, които вече се предлагат и продължават да се осъвършенстват, са налични в специална ab серия. Чрез тях бизнесът и потребителите могат лесно да синхронизират файлове и да извършват информационен обмен и знание между компютри, смартфони и други свързни неща.

Един от тези продукти е aBeing One, първи от серията ab. Той предлага платформа за IoT разработки. В нея е имплементирано именно новото бъдеще на Acer - продукт, който комбинира хардуер, софтуер и услуги. Самата джаджа е оборудвана с голям капацитет от памет, но може лесно да се добавят и допълнителни HDD, а дизайнът му е направен така, че да запази цялата инфромация по възможно най-сигурен начин и да се превърне в лично облачно устройство. Големият плюс е, че всички данни, файлове и приложения не се намират на сървър в някоя фирма, като Google например, а в дома или офиса ви.

За по-напреднали потребители, които търсят по-мощни машини, Acer предлага и abPBX Plus. Продуктът идва с разширена версия на отворената платформа на Acer и е подходящ за бизнес клиентите на компанията. Джеймс Ша, главен мениджър Acer Octon, наблегна на модела, наричайки го “революционен” и добави, че има завидно ниво на мащаб - с него могат да се поддържат от 50 до над 2000 клиента.

 

 

От интересната презентация стана повече от ясно, че Acer преследва облака и там ще съсредоточи сериозна част от усилията си. Последното беше потвърдено и от думите на Ша, който коментира, че компанията очаква достатъчно високи приходи от Cloud.

 

Към Advantech

Ако името на тази компания не ви е познато, не се притеснявайте - това е един от сериозните тайвански производители, но е фокусирана в B2B (бизнес-бизнес) сегмента. Advantech е основана през 1983 година, а целта й е вграждането на иновативни продукти и решения за автоматизация.

 

 

Имах удоволствието да посетя седалището на компанията - сграда, изработена изцяло с идеята за IoT. Всъщност именно това е част от нещата, които са на дневен ред в Advantech - изграждане на интелигентни сгради, част от бъдещите умни градове, подобряване на сектора на здравеопазването чрез свързани дигитални стаи, подобрени инфотеймънт системи за пациентите и специални дигитално подобрени операционни зали. В сферата на умния град Advantech разработва и системи, които подпомагат транспорта (железопътен, автомобил, въздухоплавателен).

 

 

Както споменах, сградата на Advantech е изработена изцяло с мисъл за умния град. Интересно е, че служителите могат лесно да запазят конферентните зали и офиси чрез специално дигитално табло, разположено във фоайето на постройката. То изобразява пълен списък с офисите - тези, които са заети, свободните и тези, които са запазени за определен час. Когато служител запази даден офис, неговият номер се осветява в определен цвят - както в менюто, така и на стената на стаята.

 

 

За да се съхранява енергията, светлината и климатичната инсталация е изключена в неизползваните помещения и се активира, когато вътре има хора. Цялото потребление на зданието се следи на информационните табла, които ще видите на следващата снимка. Част от покрива на офисната постройка на Advantech всъщност са соларни панели.

 

 

Компанията не спира до тук и насърчава развитието на IoT чрез програмата си TiC100. Чрез нейна помощ се подпомагат и откриват малки фирми и млади таланти, които имат какво да дадат на тази интересна технологична сфера. EACC е друго начинание, което дава възможност на ученици и студенти да се докоснат до знанията на най-добрите инженери и мениджъри на компанията. Те посещават училища и университети, където споделят своите знания и опит.

Тръгнах си от Advantech с чувството, че съм посетил представител на онези компании, които не просто изграждат бъдещето, но вече са част от него. Въпреки че нямах нищо против да разглеждам постиженията на Advantech, бях още по-развълнуван от предстоящата вечер - за първи път щях да имам свободно време за разходка из Тайпе…

 

Вечерна разходка

Ако има нещо, с което имах проблем в тайванската столица, а и, сигурен съм, където и другаде да бях отишъл, това е храната. Предупреждавам всеки, който е планирал пътуване в тази посока - ястията, и най-вече подправките, са много специфични и може да не се харесат на всеки. Всъщност всичко било по-добре, когато човек привикне, но за съжаление нямах толкова време. Ето и някои от интересните ястия, които опитах:

 

 

 

 

 

Времето също е от нещата, с които ще трябва да свикнете. Температурата беше близка до тази у нас, но процентът на влажност гони 80. Това се усеща повече, отколкото би ми се искало.

Всичко останало в Тайпе, което имах времето да разгледам, изглежда повече от добре. Инфраструктурата на града е чудесна - пътищата са големи, движението, въпреки че не отмира напълно в по-късните часове, е добре организирано.

Едно от интересните места са т.нар нощни пазари.


 

Може да звучи странно, но е много трудно да се свържете към Wi-Fi мрежа където и да е в страната. Въпреки че не липсват точки за достъп, всички изискват допълнителна регистрация. Нощните снимки са направени от Тайпе 101 - четвъртата най-висока сграда в света.

 

 

 

И така… преминаваме към следващия ден, в който ми предстоеше интересна среща в Института за информационни проучвания. Там щях да се видя и запозная със създателите на три стартъп компании. О, нямах търпение…

Очаквайте и втора част, в която ще ви разкажа повече за интересните стартъп проекти, но и за големите тайвански компании като ARM, Holux, MediaTek, Sakura и Mobiletron.