Популярно е мнението, че размерът има значение. Размерът, но на какво? В случая става дума за сгради. Действително височината на постройките винаги е вълнувала човечеството. Хората се опитват да „достигнат небето" още отпреди библейски времена, като пример за това са Хеопсовата пирамида, Вавилонската кула и т.н. Днес има множество супер високи постройки, които впечатляват със своето величие и техническо съвършенство. Създаването на асансьори, здрави строителни материали и високотехнологични бои развързаха ръцете на инженери и строители и резултатът е налице - множество небостъргачи, кой от кой с по-интересен дизайн и характеристики.

Предлагаме да ви разкажем за някои от тях. Тук са изброени 10 от най-високите небостъргачи на света, започвайки от най-ниския към най-високия.

 

10

Empire State Building, Ню Йорк, САЩ



 

Това е най-известният небостъргач на Америка. Със 102-етажната си снага той се извисява на височина 381 метра. Построен е през 1931 г. в Ню Йорк от архитектите Shreve, Lamb & Harmon Associates. При строежа са използвани най-нови за времето си технологии в строителните конструкции, една от които е пътническият асансьор на Илайша Грейвс Отис.



 

Небостъргачът е построен точно за 410 дни, като за строежа са използвани 60 000 тона стоманена конструкция, 10 милиона тухли и 700 километра кабел. За изграждането на външните стени са използвани 5662 кубически метра варовик и гранит. Теглото на цялата сграда се равнява на около 365 000 тона. В нея са монтирани общо 6500 прозорци.

Гордостта на сградата е разположената на 86-ия етаж наблюдателна площадка, от която се разкрива прекрасна панорамна гледка към Ню Йорк.

 

 9

Shun Hing Square, Шънджън, Китай



 

Това е 69-етажен небостъргач с височина 384 метра. Построен е през 1996 г. през периода на активен икономически подем в града. Строежът на небостъргача продължил три години, като след издигането си сградата става най-високата в Китай до появата на «CITIC Plaza». Съоръжението било строено при изключително високи темпове - за 9 дни строителите издигали до 4 етажа.

 

 

Shun Hing Square е построен от стомана. Основните помещения в него са офиси. Останалите са апартаменти, търговски центрове и няколко автомобилни паркинги. На последния етаж се намира наблюдателната площадка «Meridian View Center», от където посетителите могат да наблюдават града с телескопи. Тук има и изложбена зала, в която са показани основните етапи от развитието на Китай.

8

CITIC Plaza, Гуанчжоу, Китай


 

Ето я и другата китайска гордост - 80-етажен небостъргач с височина 391 метра. Той е на Международната китайска търговско-инвестиционна компания (CITIC). В момента на завършването на сградата - през 1997 г., тя е най-високото здание в Китай и Азия, както и трето в света след Ню Йорк и Чикаго.

Както и други сгради в Китай, така и CITIC Plaza предизвиква обширна критика от страна на обществеността. Широко се застъпва мнението, че сградата не е практична, тъй като според някои изследвания, ако някоя постройка е по-висока от 300 метра, то тя става неикономична и разходите по поддръжката й винаги превишават приходите от съществуването й. Въпреки това тя съществува.

 

7

International Finance Centre Tower 2, Хонконг, Китай



 

Това е втората сграда на Световния финансов център в Китай - International Finance Centre (IFC). Построена е през 2003 г. и се състои от 88 етажа. Височината й е 415 метра. Небостъргачът е разположен на крайбрежието на централния район на Хонконг и е една от местните забележителности. До 40 етаж на Finance Centre Tower 2 се разполага хотел Four Seasons Hotel Hong Kong, а останалите етажи са предоставени на различни офиси и търговски центрове.



 

Комплексът е построен със съдействието на «Sun Hung Kai Properties» и «MTR Corp». Към момента сградата е най-високата в Хонконг.

 

 

6

Jin Mao Tower, Шанхай, Китай



 

Отново Китай и отново 88 етажа. Само че този път височината е 421 метра. На фона на останалите сгради в Шанхай този исполин изглежда повече от впечатляващо. Сградата е проектирана от архитектите Skidmore Owings & Merrill и се превръща в небивал местен успех от архитектурна гледна точка. Строежът е приключен през 1999 г.

 

 

На 88 етаж на височина 340 метра над земята се намира наблюдателната площадка Skywalk, която е способна да побере 1000 човека едновременно. Общата площ на Skywalk е 1520 метра.

В Jin Mao Tower се помещават хотел и множество офис помещения. Хотелът „Шанхай Гранд Хаят" заема най-горните етажи и по тази причина е и един от най-високо разположените хотели в света.

 

Следва продължание...


Тагове: